O potrebe posilniť podnikateľský sektor sa v Európe hovorí od začiatku krízy. Štátne záchranné kolesá, ktorými rekapitalizovali banky, väčšinou súčasne zaväzovali banky vyčleniť zo sumy časť na úvery malým a stredným podnikom.

K najbohatším krajinám EÚ sa predminulý týždeň pridalo s balíčkom aj Írsko, ktoré bankám vyhradilo desať miliárd eur. Krajina sa doteraz priamej podpore bánk bránila, no samy banky svoj kapitál nezvyšovali, a tak zakročila vláda. Investícia štátu sa plánuje prostredníctvom nákupu bankových akcií, no štát môže zakročiť aj cez záruky.

Zaktivizovali sa aj centrálne banky. Poľský guvernér centrálnej banky Slawomir Skrzypek vyhlásil, že krajina potrebuje výrazné zníženie úrokových sadzieb. Naposledy banka znižovala sadzby len o 25 bázických bodov. S. Skrzypek sa bojí, aby sa v krajine nezastavilo poskytovanie pôžičiek a poklesli investície.

„Poľsko nie je samostatným ostrovným rajom,“ pripomenul. Jeho slová potvrdila aj štúdia rakúskej centrálnej banky, v ktorej pripustila, že kríza v materských bankách sa môže jednoducho rozšíriť do bánk a ekonomík krajín strednej a východnej Európy.

„Rizikom pre refinancovanie je domino efekt vyplývajúci z toho, že veľká časť zahraničného kapitálu vo viacerých krajinách pochádza z relatívne malého počtu západoeurópskych bánk,“ komentovala banka. Najväčšími poskytovateľom úverov v rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomikách strednej a východnej Európy sú talianska UniCredit, rakúske Raiffeisen International a Erste Group, francúzska Société Générale a belgická KBC. Nasledujú maďarská OTP Bank a talianska Banca Intesa.

Nespokojní podnikatelia sa ozvali proti bankám aj v Česku. Hospodárska komora ČR ich kritizovala, že nižšie sadzby Českej národnej banky nepremietajú do svojich úrokových sadzieb a nechávajú si vysoké marže.

Viceguvernér ČNB Miroslav Singer sa na rozdiel od slovenského guvernéra domáceho bankového sektora zastal. „Banky si do úrokových sadzieb započítavajú takzvané rizikové náklady, ktoré sú v prípade nepriaznivého vývoja na finančných trhoch vyššie než v čase konjunktúry,“ povedal M. Singer.