Pracovno-právnu ochranu zamestnanca, ktorého odmeňovanie nie je dohodnuté v kolektívnej zmluve, garantuje Paragraf 120 Zákonníka práce č. 311/2001 Z. z. v platnom znení. Inštitút minimálnych mzdových nárokov garantuje spodnú hranicu mzdy za prácu v diferencovanej výške podľa náročnosti práce vykonávanej v štandardných pracovných podmienkach. 

Každý zamestnávateľ, u ktorého nie je odmeňovanie dohodnuté v kolektívnej zmluve, je povinný zamestnancovi poskytnúť mzdu najmenej v sume minimálneho mzdového nároku určeného pre jeden zo šiestich stupňov náročnosti práce. Od priradenia stupňa náročnosti práce závisí minimálna výška hrubej mzdy zamestnanca. Minimálne mzdové nároky vrátane stupňov náročnosti práce sa nevzťahujú na zamestnancov pracujúcich na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (tzv. dohodárov). 

Ak mzda zamestnanca v kalendárnom mesiaci nedosiahne sumu minimálneho mzdového nároku, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok v sume rozdielu medzi dosiahnutou mzdou a sumou minimálneho mzdového nároku ustanoveného pre stupeň patriaci príslušnému pracovnému miestu. Do mzdy sa v prípade doplácania do sumy minimálneho mzdového nároku  nezahŕňa mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce. 

Stupne náročnosti práce

Pracovné miesto je súhrn pracovných činností, ktoré zamestnanec vykonáva podľa druhu práce dohodnutého v pracovnej zmluve. Zamestnávateľ je povinný priradiť každému pracovnému miestu stupeň v súlade s charakteristikami stupňov náročnosti pracovných miest. 

Charakteristika stupňov náročnosti pracovných miest tvorí prílohu č. 1 Zákonníka práce a je všeobecným nástrojom na rozlíšenie náročnosti prác, pričom slovne popisuje náročnosť práce zodpovedajúcu príslušnému stupňu podľa kritérií zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce. Z hľadiska zaradenia pracovného miesta nie je podstatné, aká bude alebo je skutočná úroveň vzdelania zamestnanca, ktorý práce vykonáva. 

Pracovnému miestu je možné priradiť stupeň náročnosti práce na základe charakteristiky aj v prípade, že pracovné miesto nie je dočasne obsadené. Ak zamestnávateľ zamestnáva väčší počet zamestnancov vykonávajúcich  práce rovnakého druhu, môže vypracovať zoznam pracovných miest podľa druhu vykonávanej práce a stupňa náročnosti pracovného miesta. 

Minimálna mzda

Pri rešpektovaní ustanovení Zákonníka práce o minimálnych mzdových nárokoch môže zamestnávateľ uplatňovať tarifný systém s tým, že pracovným miestam priradí tarifné triedy. Zamestnávateľ môže vypracovať internú smernicu riešiacu problém paušálne, ale môže minimálne mzdové nároky riešiť aj v pracovnej zmluve pre každého konkrétneho zamestnanca ad hoc samostatne. 

Sadzba minimálneho mzdového nároku pre príslušný stupeň je násobkom hodinovej minimálnej mzdy pri týždennom pracovnom čase 40 hodín alebo minimálnej mzdy v eurách za mesiac, ak ide o zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou a  koeficienta minimálnej mzdy, ktorý prislúcha ku konkrétnemu stupňu náročnosti práce zamestnanca. V prípade zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou, ktorý v mesiaci neodpracoval určený týždenný pracovný čas alebo má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas, sa sadzba minimálneho mzdového nároku vyčísleného v eurách za mesiac zníži alikvotne v pomere zodpovedajúcom odpracovanému času v mesiaci. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Ako definovať stupne náročnosti práce v eseročke
Ako definovať stupne náročnosti práce v eseročke
Ako definovať stupne náročnosti práce v eseročke
Ako definovať stupne náročnosti práce v eseročke