Základným právnym predpisom upravujúcim výkon podnikateľskej činnosti podnikateľa - živnostníka je zákon č. 455/1991 Z. z. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov (ďalej len „živnostenský zákon“). V zmysle ustanovenia §2 citovaného zákona sa živnosťou rozumie „sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom“, t.j. živnostník musí konať pod vlastným menom a nie z poverenia alebo v mene niekoho iného, v právnych vzťahoch vystupuje samostatne pod svojím obchodným menom.
Skutočnosť, že každý podnikateľ – živnostník koná vo vlastnom mene, však nevylučuje ich právo udeliť inej fyzickej osobe poverenie na ich zastupovanie pri realizácií určitých podnikateľských aktivít, napr. pri uzatvorení zmluvy o nájme nebytových priestorov, čo sa zvyčajne realizuje prostredníctvom udelenia plnomocenstva. Účinne sa právne zaviazať (preberať na seba záväzky) môže totiž podnikateľ – živnostník výlučne sám alebo prostredníctvom povereného splnomocnenca – len konaním samotného podnikateľa alebo splnomocnenca môžu vzniknúť podnikateľovi – živnostníkovi práva a povinnosti.
Pod vlastnou zodpovednosťou podnikateľa je potrebné vidieť majetkovú zodpovednosť za výsledky podnikateľských aktivít. Živnostníci (t.j. fyzické osoby, ktoré spĺňajú podmienky na prevádzkovanie živnosti) ručia za svoje záväzky, vznikajúce v súvislosti s výkonom podnikateľských aktivít celým svojim majetkom.
Neplatnosť zmluvy
V okamihu, ako ste sa dozvedeli o existencií predmetnej zmluvy o nájme nebytových priestorov a nadobudli dôvodné pochybnosti o oprávnení osoby podpisujúcej predmetnú zmluvu o nájme nebytových priestorov konať v jej mene ako nájomcu, mali ste sa obrátiť na príslušný súd s návrhom na určenie neplatnosti zmluvy o nájme nebytových priestorov. V zmysle ustanovenia § 80 písm. c) zákona č. 99/1963 Z. z. Občiansky súdny poriadok v znení neskorších predpisov (ďalej len „Občiansky súdny poriadok“) by sa dalo súdnou cestou domáhať určenia, že uzatvorená zmluva o nájme nebytových priestorov je neplatná, a to vzhľadom na nedostatok uzatvorenej zmluvy o nájme nebytových priestorov – jedna z podstatných náležitostí zmluvy nie je splnená: zmluva nebola podpísaná na strane nájomcu osobou oprávnenou na zastupovanie a konanie v mene nájomcu.
Prišiel platobný rozkaz
Takisto uvádzate, že vám bol doručený a prevzali ste platobný rozkaz, vydaný zo strany príslušného súdu, ktorým jej bola uložená povinnosť uhradiť vymáhanú pohľadávku nájomného.
Ustanovenie § 172 OSP poskytuje právo žalovanej strane vyjadriť sa k platobnému rozkazu a namietať jeho „neopodstatnenosť“, podať voči takémuto rozhodnutiu súdu riadny opravný prostriedok formou odporu.
Nakoľko z vašej strany nedošlo v zákonom určenej lehote k podaniu odporu voči platobnému rozkazu, došlo k nadobudnutiu jeho právoplatnosti a následne vykonateľnosti. Právoplatný a vykonateľný platobný rozkaz predstavuje exekučný titul, na základe ktorého môže oprávnená strana podať návrh na začatie exekučného konania, v rámci ktorého sa pristúpi k vymáhaniu priznanej pohľadávky (spolu s trovami súdneho a exekučného konania).
Opravné prostriedky
Musíme konštatovať, že ste nevyužili riadne opravné prostriedky, ktorými by mohlo dôjsť k obhájeniu vašej pozície a práv.
Právny poriadok Slovenskej republiky upravuje však aj mimoriadne opravné prostriedky – základným charakteristickým znakom mimoriadnych opravných prostriedkov je skutočnosť, že smerujú voči takému rozhodnutiu súdu, ktoré už nadobudlo právoplatnosť.
Ide o:
• obnovu konania,
• dovolanie,
• mimoriadne dovolanie
Na to, aby sme mohli adekvátne posúdiť možnosť podania niektorého z vyššie uvedených mimoriadnych opravných prostriedkov, by bolo nevyhnutné nahliadať do dokumentov, ktoré máte k dispozícií.
Ako uvádzate, zvažovali ste podanie trestného oznámenia - konanie osoby, ktorá podpísala zmluvu o nájme nebytových priestorov bez náležitého poverenia z vašej strany, by sa mohlo zakomponovať pod trestný čin poškodzovania cudzích práv, nakoľko osoba, ktorá sa mala dopustiť protiprávneho konania (k uzatvoreniu zmluvy o nájme nebytových priestorov) uviedla prenajímateľa do omylu a predstierala, že je subjektom oprávneným konať vo vašom mene.
Odklad exekúcie je možný
Zákon č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti v znení neskorších predpisov (ďalej len „exekučný poriadok“) umožňuje povinnému – fyzickej osobe podať návrh na odklad exekúcie v prípade, ak možno očakávať, že exekúcia bude zastavená. K zastaveniu exekúcie môže dôjsť v zákonom stanovených prípadoch . Okrem iného vtedy, ak rozhodnutie, ktoré je podkladom na vykonanie exekúcie, bolo po začatí exekúcie zrušené alebo sa stalo neúčinným. S prihliadnutím na informácie vo vašej otázke sme odporúčali súčasne podať návrh na obnovu konania alebo dovolanie a návrh na odklad exekúcie s odkazom na začaté súdne konanie o zrušenie platobného rozkazu.
Nakoľko nepoznáme celý skutkový stav, okolnosti načrtnutého prípadu, súvisiacu dokumentáciu (zmluvu o nájme nebytových priestorov, platobný rozkaz) odporúčame vám obrátiť sa na advokáta, ktorý by po oboznámení sa so všetkými podkladmi a okolnosťami predmetného prípadu poskytol právnu radu adekvátnu konkrétnemu prípadu.
Považujeme však za potrebné uviesť, že vzhľadom na skutočnosť, že podľa vami poskytnutých informácií, ste nevyužili možnosť na podanie odporu ako riadneho opravného prostriedku proti platobnému rozkazu vydanému príslušným súdom, na základe právoplatného a vykonateľného platobného rozkazu došlo k vydaniu poverenia na výkon exekúcie a exekučné konanie bolo začaté. Považujeme preto za otázne, či by príslušný súd pristúpil k eventuálnemu kladnému posúdeniu návrhu na obnovu konania, príp. dovolania.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.