SZČO sa môže rozhodnúť, že bude používať paušálne výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov najviac do výšky 20 000 eur a to podľa ustanovenia § 6 ods.10. zákona č.595/2003 o dani z príjmov (ďalej „ZDP“). O zmene z preukazných na paušálne výdavky sa môže daňovník rozhodnúť v priebehu zdaňovacieho obdobia, ale potom tak musí postupovať od začiatku obdobia; nemôžu sa teda tieto oba postupy v priebehu roka kombinovať.
Ak sa uplatňujú paušálne výdavky a nie preukazné výdavky, tak sa nemôžu uplatniť daňové odpisy na obchodný majetok, práve z dôvodu uplatnenia paušálnych výdavkov. Nemôže sa v tomto prípade uplatniť ani prerušenie daňového odpisovania na obdobie uplatňovania paušálnych výdavkov podľa ustanovenia § 22 ods. 9 ZDP. V takom prípade SZČO vedie odpisy len evidenčne (iba účtovné odpisy) a o túto dobu nemôže predĺžiť lehotu daňového odpisovania.
Daňovník môže takto postupovať aj štyri roky, ale ako bolo spomenuté, nebude si uplatňovať za toto obdobie daňové odpisy dlhodobého majetku - v našom prípade motorového vozidla. Auto síce do štyroch rokov môže byť doodpisované, ale iba uplatnením účtovných odpisov, nie daňových.
V prípade preradenia automobilu do osobného užívania je treba odviesť DPH v prípade, ak si SZČO na toto vozidlo uplatnilo pri kúpe DPH na vstupe. Základ dane pri tejto transakcii bude daňová zostatková cena a keďže na toto vozidlo sa neuplatňovali daňové odpisy z titulu uvedeného vyššie, tak daňová zostatková cena, ktorá tvorí základ dane pre účely odvodu DPH pri preradení auta, bude predstavovať obstarávaciu cenu vozidla.
Čo sa týka dane z príjmov, tak od momentu preradenia vozidla z obchodného majetku do súkromného vlastníctva začne plynúť 5-ročná lehota pre oslobodenie príjmu z prípadného predaja tohto vozidla tretej osobe (ustanovenie §9 ods.1.písm.c ZDP.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.