Podľa ustanovenia §9 ods.2.písm.c) zákona o účtovníctve môže občianske združenie viesť jednoduché účtovníctva v tom prípade, ak nepodniká a ďalej vtedy, ak jeho príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období sumu 200 000 eur a nie je subjektom verejného záujmu.
Pokiaľ si vaše občianske združenie vybavuje živnostenské oprávnenie na časť svojich činností, tak ide o podnikanie podľa Živnostenského zákona, a v tom prípade musí viesť podvojné účtovníctvo.
Živnostenský zákon uvádza aj výnimky, kedy nejde o živnosť. Podľa ustanovenia §3 ods. 1,písm.d) bod 12 tohto zákona medzi ne patrí aj napr. vykonávanie činnosti sociálnych pracovníkov podľa osobitného predpisu, ktorým sa rozumie Zákon č. 219/2014 Z. z. o sociálnej práci.
Tu sú vymedzené činnosti, ako je napríklad sociálno-právna ochrana detí, sociálna kuratela, alebo sociálne služby podľa zákona č. 448/2008 o sociálnych službách , kde patrí napr. prevencia proti vzniku nepriaznivej situácie, zachovanie schopnosti fyzickej osoby viesť samostatný život, zabezpečenie podmienok na uspokojovanie základných životných potrieb , riešenie krízovej sociálnej situácie, prevencia sociálneho vylúčenia fyzickej osoby a rodiny a zosúlaďovanie rodinného a pracovného života.
Pokiaľ teda v rámci vašich sociálnych služieb by ste poskytovali len horeuvedené služby podľa vyššie citovaných zákonov, tak na tieto služby sa nevzťahuje povinnosť prevádzkovať živnosť a môžete aj naďalej viesť jednoduché účtovníctvo.
Podľa môjho názoru zdravotné dozory a ukážky prvej pomoci pátrania po nezvestných pod túto výnimku nespadajú, a tak živnosť respektíve podvojné účtovníctvo musí občianske združenie viesť. To by vám mala definitívne potvrdiť konzultácia s advokátom, ktorý vami uvádzaný predmet podnikania vylúči alebo zaradí medzi výnimky v rámci živnostenského zákona.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.