Uznať otcovstvo k ešte nenarodenému, ale už počatému dieťaťu, je možné. Otcovstvo možno podľa platnej legislatívy uznať v čase pred narodením dieťaťa. Podľa ustanovenia § 92 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení možno určiť otcovstvo k ešte nenarodenému, ale už počatému dieťaťu v prípade, že sa na tom nezosobášení partneri spoločne dohodnú. 

Určenie otcovstva

Podmienkou určenia otcovstva týmto spôsobom je, že žena  nie je vydatá alebo od zániku manželstva do narodenia dieťaťa uplynulo viac ako 300 dní. 

Podľa § 91 ods. 1 zákona o rodine sa za otca považuje muž, ktorého otcovstvo bolo určené súhlasným vyhlásením rodičov, ktoré musí byť urobené pred matričným úradom alebo súdom. Nezosobášení rodičia dieťaťa vyplnia na matrike tlačivo o uznaní otcovstva k ešte nenarodenému dieťaťu. V rámci lehôt neexistuje časové obmedzenie, dokedy tak možno urobiť. Konečným termínom je logicky dátum narodenia dieťaťa. 

Matričný úrad zapíše do knihy narodení ako otca muža, ktorý s matkou súhlasne vyhlásil, že je otcom dieťaťa. Vyhlásenie matky sa nevyžaduje, ak nemôže pre duševnú poruchu posúdiť význam svojho konania alebo ak je zadováženie vyhlásenia spojené s ťažko prekonateľnou prekážkou.

Lehoty

Ak rodičia neurčia priezvisko nemanželského dieťaťa súhlasným vyhlásením na matrike ešte pred narodením dieťaťa, zákonodarca dáva druhú šancu na určenie priezviska novorodenca. Podľa § 40 zákona o rodine platí, že ak majú rodičia rôzne priezviská, môžu sa dohodnúť na spoločnom priezvisku dieťaťa, ak to oznámia matričnému úradu najneskôr v 3-dňovej lehote od narodenia dieťaťa. Lehota je relatívne krátka a v praxi môže byť problém stihnúť ju, pretože matka-rodička je štandardne hospitalizovaná v nemocnici približne 5 dní.  

Dohoda rodičov

Zákon umožňuje rodičom výber priezviska jedného z rodičov – otca alebo matky. Ak sa rodičia nedohodnú o mene alebo priezvisku maloletého dieťaťa, alebo ak žiadny z rodičov nie je známy, určí meno alebo priezvisko súd.

Podľa § 4 zákona č. 300/1993 Z.z. o mene a priezvisku v znení neskorších predpisov novorodenec ako štátny občan Slovenskej republiky nadobúda po narodení v zásade spoločné priezvisko rodičov. Ak majú rodičia rôzne priezviská, nadobúda dieťa priezvisko jedného z nich určené dohodou pri uzavretí manželstva. 

Ak rodičia nie sú spolu zosobášení a majú rôzne priezviská, nadobúda novorodenec priezvisko podľa dohody rodičov. Dohodou možno určiť priezvisko dieťaťa, ktoré má jeden z rodičov. Do času určenia otcovstva dieťa nadobúda priezvisko, ktoré má matka v čase jeho narodenia. 

Ak je matka slobodná, podpísala hlásenie o narodení v pôrodnici a s otcom spísali zápisnicu o určení otcovstva pred narodením dieťaťa, stačí keď otec dieťaťa príde na matriku a predloží občiansky preukaz oboch rodičov. Miestne príslušným matričným úradom je úrad, v ktorého územnom obvode sa nachádza nemocnica, v ktorej sa dieťa narodilo.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Aké priezvisko dať nemanželskému dieťaťu
Aké priezvisko dať nemanželskému dieťaťu
Aké priezvisko dať nemanželskému dieťaťu
Aké priezvisko dať nemanželskému dieťaťu