Rast amerických akcií už nie je závislý od veľkých technologických spoločností, povedal pre Bloomberg Steve Wieting zo Citi Global Wealth. Hlavným motorom trhu je makroekonomický vývoj, ktorý zahŕňa klesajúcu infláciu a slušný hospodársky rast.
Neopiera sa teda o „jediný príbeh“. Hlavným motorom trhu je podľa stratéga makroekonomický vývoj charakterizovaný klesajúcou infláciou a solídnym hospodárskym rastom. K tomu sa pridáva rast firemných ziskov, ktorý je evidentný vo väčšine sektorov. S. Wieting verí, že táto kombinácia bude stačiť na to, aby akciový trh v tomto roku ďalej rástol, aj keď zisky budú typické pre „strednú časť cyklu“ – teda nie výrazné, ale stabilné.
Analytik Andrew Slimmon z Morgan Stanley predpovedá, že americký akciový trh môže vo štvrtom štvrťroku tohto roka zažiť potenciálnu rely. Predpokladá, že zníženie sadzieb prinesie presun peňazí, ktoré sú teraz investované do krátkodobých dlhopisov, na akciový trh. Dôvodom je očakávané zníženie atraktívnosti dlhopisov v dôsledku poklesu sadzieb. Rýchlosť tohto presunu bude priamo závisieť od toho, ako rýchlo Fed zníži kľúčové sadzby. Podľa analýz spoločnosti EPFR je na trhu k dispozícii 6,24 bilióna dolárov peňažných ekvivalentov.
Investori zaplatili bolestné za nadmerné používanie pákového efektu počas rastu akcií
A. Slimmon ďalej vysvetľuje, že investori sa často rozhodujú na základe minulých skúseností. Pre CNBC opísal, že v nedávnej minulosti investori presunuli svoje prostriedky do dlhopisov, pretože výnosy boli vysoké a čerstvo zažili pokles akcií v roku 2020. Situácia sa však teraz mení. Investori si spomínajú na posledné dva roky, ktoré priniesli výrazný rast akciových trhov, a s blížiacim sa znížením sadzieb očakávajú presun prostriedkov späť do akcií.