Americké akcie sa minulý týždeň prudko prepadli, pričom hlavné indexy dosiahli tohtoročné minimá. Medvede majú jednoznačne navrch a pesimizmus investorov dosahuje nebývalú úroveň.
Index S&P 500 už klesol o 24 percent oproti rekordnej záverečnej hodnote, ktorú benchmarkový index dosiahol 3. januára tohto roka. „Ľudia sa obávajú Fedu, úrokových sadzieb a stavu ekonomiky," hodnotí analytik Robert Pavlik zo spoločnosti Dakota Wealth. Analytici spoločnosti Wells Fargo teraz očakávajú, že základná sadzba Fedu sa do prvého štvrťroka budúceho roka vyšplhá do pásma 4,75 až 5 percent.
V uplynulom týždni index prudko klesol o 4,65 percenta. Tento pokles len potvrdilo ďalšie výrazné zvýšenie úrokových sadzieb Fedu a tiež komentáre jeho šéfa Jeroma Powella. Akciový trh sa tak priblížil k jeho júnovému minimu. Z technického hľadiska je pre index dôležitá podpora v pásme 3 600 až 3 637 bodov. Ak by panika na trhu pokračovala, akcie najväčších firiem by sa mohli ďalej prepadať až k úrovniam 3-tisíc bodov.
Akciový index S&P 500 sa už dlhých 116 obchodných seáns nachádza pod 200-dňovým priemerom. To je najdlhšie obdobie od finančnej krízy. Hovorí sa, že pod 200-dňovým priemerom sa akciovým býkom nič dobré perihodí.
Minulý týždeň investičná banka Goldman Sachs znížila výhľad pre cieľové úrovne indexu. Na konci tohto roka by podľa banky mal dosiahnuť referenčnú hodnotu 3 600 a na konci budúceho roka úroveň 4-tisíc bodov.
Nepríjemné štatistiky
Pesimizmus je naozaj silný. V prieskume Americkej asociácie individuálnych investorov sa 61 percent respondentov prihlásilo k medveďom. Vyššie ako 60-percentné zastúpenie medveďov v tomto prieskume sa vyskytovalo v minulosti sporadicky.
Z historického hľadiska je to však stále relatívne nádejná situácia, pokiaľ ide o odraz cien akcií smerom nahor. Pri podiele býkov nad 50 percent index S&P 500 v nasledujúcich šiestich mesiacoch pridával v priemere 6 percent.
Iba 3,6 percenta titulov v indexe S&P 500 sa nachádza nad svojím 50-dňovým kĺzavým priemerom. Ešte v polovici augusta to bolo viac ako 90 percent. Tento malý podiel už takmer nemá kam klesať, takže mierny odraz vyššie by nebol prekvapením.
V súčasnosti je takmer 40 percent akcií v indexe S&P 500 prepredaných (ukazovateľ RSI pod 30). Rozvážny investor si takéto akcie ešte odfiltruje a na investičný radar vyberie tie, ktoré majú rastúcu ziskovosť a udržateľné tržby.
Profesionálni obchodníci na akciovom trhu sa vo veľkom zaisťujú aj prostredníctvom predajných opcií na index S&P 500. Ich objem je aktuálne rekordne vysoký. Je to paradox. Keď boli akciové indexy na historických maximách, nebol ani zďaleka taký dopyt po zaistení.
Nie sú to pritom len americké akcie, ktoré strácajú pôdu pod nohami. Rovnaký vývoj zaznamenali americké štátne dlhopisy, tie sú tento rok v hlbokých stratách. Portfólio zložené zo 60 percent z akcií a 40 percent z dlhodobých dlhopisov je na ceste k najhlbšej strate od roku 1937.
Aby toho nebolo málo, so zvýšením sadzieb Fedu a v očakávaní jeho pokračovania výrazne rastú výnosy amerických dlhopisov. A v závislosti od toho, kam už vzrástli tie s krátkodobou lehotou splatnosti, trh očakáva ďalšie zvýšenie sadzieb zo strany centrálnej banky a teda ďalší pokles hodnoty dlhopisov.
Goldman Sachs očakáva ďalšie zvýšenie základnej úrokovej sadzby Fedu o 75 bázických bodov v novembri a celkovo ďalších 75 bodov na nasledujúcich dvoch zasadnutiach.
Svetlo na konci tunela
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?