Po takmer troch mesiacoch od platnosti nových pravidiel investovania je možné aspoň zbežne zhodnotiť dopady zmien. O výpredajoch akcií sa už písalo, skutočný efekt chýbajúcich akcií sa však dá odsledovať aj na porovnaní jednotlivých DSS.

Jedinou DSS, ktorá si ponechala aký-taký akciový podiel, je VÚB Generali, tá má v súčasnosti nainvestované zhruba dve percentá aktív rastového fondu v európskych a amerických akciách. Vďaka prudkému rastu búrz ale tento podiel robí s rastom hodnoty dôchodkovej jednotky v tejto DSS divy. Ešte v júli v rastovom fonde VÚB Generali dochádzalo k miernemu znehodnoteniu úspor. V auguste sa už situácia na akciových trhoch obrátila a len dve percentá rizikovejších investícií stačili na to, aby hodnota dôchodkovej jednotky začala rásť oveľa prudšie ako u konkurencie.

Pre porovnanie, kým rastový fond Axy narástol medzi prvým júlom a polovicou septembra o 0,2 percenta a Allianzu o 0,33 percenta, u VÚB Generali ide takmer o 0,9 percenta – bezmála trojnásobok rastu najväčšej DSS Allianz. Objem akciových investícií vo VÚB Generali je pritom naozaj zanedbateľný, v časoch pred krízou a postupnými zmenami pravidiel ich mali rastové fondy desaťnásobne viac. V súčasnosti by to znamenalo i desaťnásobne vyššie zhodnocovanie. Bez zmeny legislatívy tak už mohli mať fondy svoje straty z krízy vyrovnané.

Zmena hodnoty DJ v rastových fondoch

Akciový efekt dôchodkových spoločností

Zdroj: graf

Foto na titulke - Flickr.com