sobotu investori oslávili dvojročné výročie súčasného býčieho trhu. Ak sa história opakuje, existuje dôvod očakávať ďalší rast akcií. Od dosiahnutia dna 12. októbra 2022 vzrástol index S&P 500 o 62 percent, zatiaľ čo index Nasdaq 100 si polepšil až o 88 percent.
Aj keď býčí trh pokračuje, neznamená to, že ceny akcií budú rásť takým rýchlym tempom ako doteraz. Podľa prieskumu LPL Financial vzrástli ceny akcií medziročne o 27 percent, čo je druhé najrýchlejšie tempo býčieho trhu od roku 1950. „História naznačuje, že ak bude tento býčí trh pokračovať, investori by mali očakávať pozitívne, ale miernejšie anualizované výnosy,“ poznamenal hlavný technický stratég LPL Adam Turnquist.
Niektoré náznaky pomalšieho rastu akcií sú už viditeľné. Pomer cena/zisk indexu S&P 500 na základe odhadov analytikov pre nasledujúcich 12 mesiacov sa blíži k úrovni 22, čo je viac ako päťročný priemer 19. Podobne cyklicky upravený pomer cena/zisk, ktorý popularizoval ekonóm Robert Shiller z Yale, presahuje hodnotu 36, čo patrí medzi najvyššie úrovne v histórii.
Nadchádzajúce prezidentské voľby v USA však môžu výrazne ovplyvniť trh. Bývalý prezident Donald Trump plánuje znížiť dane, čo by mohlo akciám prospieť, ale zároveň chce zaviesť vysoké clá a deportovať milióny imigrantov, čo by podľa niektorých ekonómov mohlo spôsobiť hospodárske problémy. Naopak, viceprezidentka Kamala Harrisová sa zasadzuje za zvýšenie daní pre korporácie a domácnosti s príjmom nad 400-tisíc dolárov, čo by zasa mohlo akciám uškodiť.
Podľa údajov LPL bývajú októbrové obdobia počas volebných rokov historicky volatilnejšie. Aj keď by mnohé navrhované zmeny vyžadovali súhlas Kongresu, už samotná hrozba ich implementácie by mohla zvýšiť nervozitu medzi investormi.
Podľa CFRA Research existuje vysoká pravdepodobnosť, že v nasledujúcich 12 mesiacoch dôjde k poklesu akcií. Sam Stovall, hlavný investičný stratég CFRA, pripomína, že všetkých 11 býčích trhov, ktoré dosiahli svoje druhé výročie, zaznamenalo počas nasledujúceho roka pokles o aspoň päť percent. Niektoré dokonca prešli do nových medvedích trhov.
„Priemerný výnos po druhom roku býčieho trhu bol len dve percentá,“ uviedol S. Stovall. Navyše, všetky trhy zaznamenali pokles o minimálne päť percent, pričom päť z nich čelilo poklesu nad desať, no menej ako 20 percent, a tri sa premenili na medvedie trhy.
S. Stovall upozorňuje, že aktuálne vysoké ocenenie amerického akciového trhu, najmä veľkých spoločností, je dôvodom na obavy. Pomer ceny k zisku indexu S&P 500 dosiahol najvyššiu hodnotu pre druhý rok býčieho trhu od druhej svetovej vojny a o 48 percent viac ako medián pre všetky býčie trhy od roku 1947.
„Násobky P/E sa zvyčajne počas tretieho roka býčieho trhu zmenšujú, pretože rast ziskov na akciu má tendenciu zrýchľovať a potvrdzovať optimizmus z prvých rokov,“ dodal.
Analytici Wall Street očakávajú vo štvrtom štvrťroku 2024 medziročný rast ziskov o 14 percent, v prvom štvrťroku 2025 o 13 percent a v druhom štvrťroku o 13,5 percenta, čo podľa analytika Johna Buttersa z FactSet Research môže ďalej formovať očakávania pre vývoj akciového trhu.