Akciové indexy majú za sebou excelentný prvý polrok 2024, počas ktorého 31-krát prepísali historické maximá a zaknihovali najlepší výsledok vo volebnom roku za posledného pol storočia. Úvod druhého polroka však na tento výkon nenadviazal. V rozmedzí desiatich týždňov sa akciový trh dva krát ocitol v panickom výpredaji.

Na prelome júla a augusta klesol index S&P 500 o viac ako desať percent. Následne sa z veľkej časti zotavil, aby na začiatku septembra klesol o viac ako päť percent. Investori sú na vážkach a počas najbližších týždňov sa určí smerovanie minimálne do konca roka 2024.

Štrukturálne problémy akciového trhu sú všeobecne známe. Rast indexu S&P 500, ktorý obsahuje päť stovák najkvalitnejších amerických spoločností obchodovaných na burze ťahalo niekoľko technologických gigantov. Trhová kapitalizácia S&P 500, vzrástla počas prvého polroka 2024 o 6,5 bilióna dolárov na 46,5 bilióna dolárov. Pre porovnanie, celá ekonomika USA má objem 28,2 bilióna dolárov.

Nárast kapitalizácie o 6,5 bilióna dolárov bolo možné rozdeliť na dve časti. 3,4 bilióna si pripísali štyri firmy: Nvidia, Microsoft, Apple a Alphabet. Zvyšných 3,1 bilióna dolárov si pripísalo ostatných 496 spoločností, čo vychádza na 6,2 miliardy na každú firmu. Najväčší nárast hodnoty zaznamenala Nvidia, ktorá získala dva bilióny dolárov.

Výkon celkového benchmarku akciového trhu preto nemá veľkú vypovedaciu hodnotu. Ak by index S&P 500 nebol vážený kapitálovo, ale rovnakou váhou, počas prvého polroka by si pripísal len 5,1 percenta. Index 30 najväčších a najstabilnejších spoločností Dow Jones Industrial Average by mal zisk 3,8 percenta a index malých a stredných spoločností Russell 2000 1,7 percenta.

Váha technologického sektora, ktorý je jedným z 11 sektorov v indexe, presiahla 30 percent, hoci medián za posledných 20 rokov je na polovičnej úrovni. Rovnako ocenenie indexu voči svojim ziskom je o štvrtinu vyššie, ako bolo zvykom počas posledných dekád.

Návrat do normálu sa však už pravdepodobne začal. Počas posledných troch mesiacov dokázal index Russell 2000, ktorý združuje malé a stredné podniky, vykázal zisk 1,7 percenta, Dow Jones Industrial Average dokonca 3,6 percenta. Tieto indexy pritom od začiatku roka najviac zaostávali. Technologický Nasdaq 100 je v strate 3,3 percenta a index S&P 500 je len tesne nad nulou (+0,6 percenta)

Tento veľký obrat – rotácia k bezpečnejším sektorom - bude dôležitou, ale nie hlavnou témou akciového trhu počas ďalších mesiacov. Rovnako dôležitou, ale nie určujúcou témou bude odpoveď na otázku, či americká ekonomika skĺzne do recesie, ktorej pravdepodobnosť vzrástla. Investori budú sledovať ale aj dve hlavné udalosti: septembrové zasadnutie Fedu a novembrové prezidentské voľby.

Zníženie sadzieb nemusí byť pozitívne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa