Po niekoľkých oživeniach a opätovných poklesoch je americký akciový trh na rovnakej úrovni ako v júni. Index S&P 500 dosiahol v októbri svoje doterajšie minimum v tomto roku a jeho následný rast zastavili komentáre šéfa Fedu Jeroma Powella, keď naznačil, že centrálni bankéri sa nechystajú ukončiť svojské doliečovanie doráňanej americkej ekonomiky. Podľa viacerých známych investorov bude ešte horšie, než sa na trhoch rozsvieti svetlo. Ako komentovali udalosti na burze počas jesene?
Miliardár Ray Dalio, ktorý vybudoval jeden z najväčších hedžových fondov na svete Bridgewater Associates tvrdí, že americké akcie čelia dvom nepriaznivým faktorom. Prvým sú vyššie výnosy amerických štátnych dlhopisov, ktoré robia akcie relatívne menej atraktívnymi. Druhým je vplyv spomaľujúceho sa hospodárstva a silnejšieho dolára na ziskovosť amerických spoločností.
83-ročný Jeremy Grantham, spoluzakladateľ správcu aktív GMO, ktorý zarobil na prasknutí všetkých predošlých investičných bublín hovorí, že súčasná situácia vyzerá ešte nebezpečnejšie ako šialenstvo s cenami nehnuteľností v roku 2007. Podľa neho má každá éra svoje špecifiká, ale historické paralely naznačujú, že americký akciový trh ešte nezažil to najhoršie. Zo svojho vrcholu na začiatku roka by index S&P 500 mohol odpísať približne 38 percent.
Superbublina ešte nepraskla. Pripravte sa na epické finále, tvrdí miliardár
Scott Minerd, zakladateľ investičného fondu Guggenheim Investments: „Vzhľadom na vysokú infláciu sú ocenenia akcií stále vysoké. S nákupom akcií je ešte potrebné počkať, veď na americkom akciovom trhu sa nikdy v histórii nedosiahlo dno skôr, ako Fed prestal zvyšovať sadzby. A centrálna banka sa to nechystá urobiť ešte približne mesiac.“
Investičná legenda Carl Icahn poukazuje najmä na aktuálne prostredie rastúcich sadzieb, ktoré podľa neho nie sú priaznivo naklonené pre ekonomiku ani pre trhy. Podľa Icahna, skôr než sa to zlepší, bude sa to musieť zhoršiť. „To najhoršie pre americké akcie ešte len príde,“ varuje americký finančník.
Kde sa pád zastaví
Podľa stratéga Keitha Parkera zo spoločnosti UBS americký akciový trh v rámci súčasného medvedieho trendu pravdepodobne ešte nedosiahol svoje cenové dno. Tvrdí, že v súčasnosti už nie je dostatok signálov na to, aby ceny akcií mohli v strednodobom horizonte niekoľkých mesiacov rásť.
Táto téma je veľmi živá, a to nielen na Wall Street. Akciový trh v priebehu roka opakovane prejavil vôľu rásť, ale obavy z vyšších sadzieb, recesie, vysokej inflácie a s tým súvisiacej horšej ziskovosti podnikov opäť tlačia ceny akcií nadol. Erin Browne z PIMCO alebo Michael Wilson z Morgan Stanley očakávajú poklesové minimá akcií v prvej polovici roka 2023, zatiaľ, čo K. Parker ich predpovedá až na tretí štvrťrok 2023.
A čo naznačuje história medvedích trendov o tom, ako rýchlo sa môžu ceny akcií následne oživiť? Pri medvedích trendoch spojených s hospodárskou recesiou (priemerný pokles cien akcií o 35 percent) vzrástol index S&P 500 počas nasledujúcich 12 mesiacov v priemere o 42 percent.
Pri medvedích trendoch bez recesie (priemerný pokles cien akcií o 25 percent) trh v nasledujúcom roku pridal 27 percent. Najväčšie investičné banky už tušia, ktoré akcie budú pri oživení trhového sentimentu profitovať.
Atraktívne príležitosti na trhu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?