Investovanie môže byť niekedy zaťažkávacím testom trpezlivosti investorov. Alebo aj pre ich nervovú sústavu. Investičný semafor, ktorý TREND zverejňuje od začiatku tohto roka, už v júni môže byť príkladom oboch testov.

Tým prvým môže byť nezmenený signál na semafore počas prvých troch mesiacov. Bez ohľadu na denné fluktuácie cien akcií, semafor až do začiatku apríla svietil rovnako - zelenou farbou. Ukážkou druhého testu môže byť včerajší deň na svetových burzách. Akciové indexy zaznamenali rekordné nárasty, ktoré však vzhľadom na aktuálne nastavenie oboch portfólií riadených investičným semaforom znamenali rekordné straty.

Akciový index Dow Jones Industrial Average aj širší S&P 500 skórovali včera najvyššie zisky v tomto roku. Kým hodnota prvého stúpla o 2,37 %, druhý narástol o 2,30 %. Technologicky zameraný index Nasdaq si pripísal prírastok 2,40 %. Objem obchodov na newyorskej burze NYSE aj na elektronickom trhu Nasdaq bol výrazne vyšší ako v predchádzajúci deň.

Správy svetových agentúr sumarizujúce včerajší deň na amerických burzách vidia za rastom spoločného menovateľa - nádej investorov, že ekonomická situácia v USA a na starom kontinente je taká zlá, že trhy budú musieť opäť deformovať centrálne banky niektorými zo svojich stimulov. ECB včera síce ponechala svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni a ostala skúpa na akékoľvek signály podpory, no na druhej strane Atlantiku budú trhy dnes očakávať vystúpenie šéfa Fedu, ktorý očakávané signály môže vyslať.

Tvorcom modelu, ktorý riadi investičný semafor TRENDU, pripomína súčasná situácia začiatok októbra 2008, keď americká administratíva ohlásila program TARP - finančnú injekciu v hodnote 700 miliárd dolárov, ktorá mala bankovým domom pomôcť zbaviť sa tzv. toxických aktív. Pre akciový trh bola správa o novom stimule rozbuškou, počas dvoch dní vyleteli indexy do rekordných výšok. No to bolo všetko. Už po týždni eufória vychladla a trhy sa vrátili k trendu, ktorý bol pre ne dovtedy dominantný - začali opäť klesať nadol.

Svojou mierou k masívnym nákupom akcií pravdepodobne prispelo aj krytie krátkych pozícií (tzv. short squeeze). Posledné týždne boli ideálnou príležitosťou pre špekulantov otvárať pozície umožňujúce profitovať aj z poklesu cien akcií. Plán takýchto obchodníkov vychádza dovtedy, kým ceny akcií na trhu klesajú. Situácia sa ale podstatne mení, ak sa na trhu vrátia investori, ktorí akcie reálne kupujú.

Svojimi transakciami zdvihnú ceny, čo vystraší špekulantov s krátkymi pozíciami a tí sa chtiac-nechtiac pridajú ku kupujúcim. Je to ako začarovaný kruh: ďalší nárast cien vystraší ďalších hráčov a cyklus sa môže opakovať znovu.

Predchádzajúce vety nie sú predikciou toho, že eufóriu na trhu s absolútnou istotou vystrieda v priebehu niekoľkých dní nová vlna paniky. No ako jedna lastovička leto nerobí, ani jeden deň s výraznými ziskami akciových indexov (hoci rekordnými) ešte nie je dôvodom na to, aby náš model zmenil signál na investičnom semafore TRENDU.

Z pohľadu modelu je dôležité, ako budú akciové trhy reagovať v najbližších dňoch. Teoreticky je možné, že k zmene signálu dôjde už zajtra. Možné je aj to, že červená ostane svietiť ešte ďalší mesiac. Predpovedanie budúcnosti trhov ale nie je účelom modelu.

Autor je výkonný riaditeľ poradenskej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy.

Model vs. trh

Aktuálne zloženie     

Výnos*

Portfólio A

ProShares Short QQQ(PSQ)

29,30 %

Portfólio B

ProShares UltraShort QQQ (QID)

66,30 %

Nasdaq Composite

-

9,26 %

Dátum poslednej zmeny signálu

4. máj 2012

* Výnos modelových portfólií a referenčného indexu je počítaný od 20. decembra 2011

Investičný semafor svieti:

Akciové trhy skórovali rekordné zisky

Denne aktualizovaný vývoj investičného semafora TRENDU nájdete tu.