Na svetových akciových trhoch pokračuje globálne zúčtovanie. Výsledky väčšiny emitentov sú horšie, ako maľovali aj tie najčiernejšie scenáre. To burziánov znervózňuje čoraz viac. Zlé správy sa valia celým prierezom svetoznámych firiem.

Od prvej kvartálnej straty skupiny ING v jej histórii, cez developerské obry ako Prologis, ktorého akcie už stratili polovicu hodnoty, až k obchodnému lídrovi s elektronikou Best Buy či chronicky nepriaznivým údajom z dielní hypotekárnych domov a automobiliek.

Dvojpätinový pokles tržieb ohlásil za štvrtý kvartál aj najväčší staviteľ luxusných domov Toll Brothers. Krízu v stavebnom biznise dokumentuje už desiatym mínusovým kvartálom za sebou.

Švajčiarska poisťovňa Swiss Life zastavila spätný odkup akcií. Technologické ikony Intel a Nokia výrazne skresali predpovede budúceho vývoja.

Straty v desiatkach miliárd dolárov zaknihovali americké hypotekárne inštitúcie Fannie Mae a Freddie Mac i jedna z najväčších svetových poisťovní AIG, čo finančný sektor poslalo na Wall Streete na 12-ročné minimum.

Newyorský akciový benchmark S&P 500 s vyše dvojpätinovou tohtoročnou stratou vykazuje najhorší výkon od roku 1931. Treťokvartálne zisky členov indexu sa medziročne prepadli už o 17 percent, čo je dvakrát viac, ako sa čakalo.

Vyše päťpercentné straty indexov na oboch stranách Atlantiku výdatne prikŕmili správy o recesii v eurozóne či októbrová štatistika o najväčšom poklese v americkom maloobchode. Washingtonská administratíva si v októbri zaknihovala najhorší rozpočtový deficit, ktorý tak v úvodnom mesiaci nového fiškálneho roka vyletel na rekordných 237 miliárd dolárov (vrátane nákladov na sanáciu bankovníctva).

Len krátkym zábleskom sa na akciových trhoch zaskvel avizovaný stimulačný balíček v objeme 586 miliárd dolárov, ktorý oznámila čínska administratíva ako pomoc domácej ekonomike v nasledujúcich dvoch rokoch.

Peniaze by mali smerovať najmä do infraštruktúrnych projektov, čo nakrátko dvihlo náladu akcionárom čínskych stavebných firiem ako napríklad cementárenskému lídrovi Anhui Conch Cement.

Kurz jeho akcií vzlietol bezmála o tretinu. Veľkosť balíčka však naznačuje, aký veľký problém v najväčších svetových hospodárstvach stále tlie. Rast čínskej ekonomiky v treťom kvartáli sa pritom spomalil na stále silných deväť percent, čo však bolo najmenej za uplynulých päť rokov. Aj preto si index MSCI World zaknihoval minulý týždeň stratu prevyšujúcu šesť percent.


Hlavné akciové indexy

(stav k 17. novembru 2008, 10.00 h)

Index

Zatváracia úroveň

Zmena za týždeň (%)

 

Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)

S&P 500

873

-6,2

Akciové trhy - Prichádza burzová zima

-40,6

Dow Jones Industrial

8 497

-5,0

Akciové trhy - Prichádza burzová zima

-35,8

Nasdaq Composite

1 517

-7,9

Akciové trhy - Prichádza burzová zima

-42,6

DAX Xetra

4 710

-4,6

Akciové trhy - Prichádza burzová zima

-39,5

Nikkei 225

8 523

-6,2

Akciové trhy - Prichádza burzová zima

-44,6

Budapeštiansky BUX

11 867

-8,6

Akciové trhy - Prichádza burzová zima

-55,2

Varšavský WIG

27 111

-4,6

Akciové trhy - Prichádza burzová zima

-52,8

Pražský PX

810

-9,3

Akciové trhy - Prichádza burzová zima

-55,7

PRAMEŇ: Bloomberg