Akciová rely na amerických i západoeurópskych trhoch pokračuje. Silné firemné výsledky, extrémne nízke úrokové sadzby za Atlantikom a postupne lepšiaci sa spotrebiteľský sentiment zatlačili u investorov do úzadia aj zvyšujúce sa dlhové problémy západných vlád.
Rastúce ceny komodít spolu s dynamickým zvyšovaním výroby a odbytu u väčšiny priemyselných odvetví dvíhajú prudko nahor akcie energetických, ťažobných, priemyselných i technologických firiem. Ostro sledovaný americký index S&P 500 si od pádu na 12-ročné minimum v marci 2009 vylepšil hodnotovú fazónu už o rovných sto percent a v súčasnosti atakuje úroveň 1 370 bodov. Nemecký DAX pre porovnanie v rovnakom období stúpol o 106 percent na aktuálnych 7 560 bodov.
Z približne 300 firiem, ktoré z päťstovky najväčších v USA už zverejnili výsledky, prekonali očakávania analytikov viac ako tri štvrtiny. Nad očakávania rastú aj ich tržby. Podľa údajov banky UBS až osemnásť z 21 priemyselných firiem zverejnilo v priemere o päť percent vyššie tržby, ako predpokladali analytici. Caterpillar, Intel, IBM, Chevron či Apple zvýšili medziročne tržby o silné dvojciferné prírastky. Americkým podnikom orientovaným na vývoz pomáha aj slabý dolár, ktorý v tomto roku stráca oproti všetkým svetovým menám. Býčí trend, ktorý už trvá bezmála 780 kalendárnych dní, podľa väčšiny akciových investorov pretrvá a zostane globálnym. V tomto roku hlásia spomedzi hlavných indexov mínusové výkony len Brazília, India, Japonsko a Egypt.
Podľa údajov spoločnosti Bespoke Invest trval býčí trend (rast indexu o viac ako pätinu, pozn. red) na Wall Streete v priemere 890 dní, pričom trh zosilnel o 102 percent. Firma sleduje údaje od roku 1928. Najsilnejšia býčia rely za Atlantikom bola v rokoch 1987 až 2000, keď si S&P 500 pripísal k dobru 585 percent a 24. marca 2000 skončil svoju spanilú jazdu na úrovni 1 527 bodov. Býčí trend trval rekordných 4 494 dní. Najkratšia rastová šnúra sa datuje do roku 1931 a trvala 24 dní. Za posledných viac ako 80 rokov zažil Wall Street 25 býčích fáz.
Americké indexy zosilneli v tomto roku už o viac ako osem percent, čo v prípade indexu S&P 500, ktorý v minulom roku stúpol o 12,8 percenta, môže aj v tomto roku prekonať priemer za posledných 25 rokov. Ten sa podľa údajov FactSet pohybuje na úrovni 9,6 percenta.
Známy investor Mark Mobius verí, že akciová rely bude pokračovať a nezastaví ju ani ukončenie programu nákupu aktív americkým Fedom. „Pohybujeme sa na býčom trhu a ten bude pokračovať. V jeho dlhšom priebehu sa dostavia aj korekcie menšieho rozsahu, ale budú len veľmi obmedzené," dodáva M. Mobius. Väčšinu investorov neodrádza vo viere v ďalší rast akcií ani obava z prehriatia trhu a tiež z nepísaného pravidla (sell in May and go away), že v máji treba odísť z akciových trhov, alebo znížiť svoju expozíciu a vrátiť sa až v októbri.
O nadhodnotenosti akciového trhu sa vedú za Atlantikom polemiky. Ekonómovia Robert Shiller a Jeremy Siegel sa na CNBC pozreli na ceny akcií najmä cez hodnotenie ich dlhodobej ziskovosti. Porovnaním ich súčasných cien a ziskov za poslednú dekádu sa podľa R. Shillera akcie obchodujú na 23-násobku ukazovateľa P/E, čo je vysoko vzhľadom na historický priemer na úrovni 16-násobku. J. Siegel oponuje, že v skutočnosti to neznamená, že aktuálne násobky sú vysoko, ale že súčasné zisky sú vysoké v porovnaní s "normálnymi ziskami". Dva roky po recesii zisky ešte nemôžu dosahovať cyklický vrchol, ktorý sa zvyčajne dostavuje až päť až šesť rokov po recesii a dá sa očakávať, že zisky ešte porastú, dodáva J. Siegel.
Doug Cliggott, hlavný stratég pre akciové trhy v USA v spoločnosti Credit Suisse, očakáva spomalenie rastu ziskov firiem v tomto roku na 8 až 10 percent. Doporučuje vyhnúť sa finančným titulom a naďalej verí energetike.
Ilustračné foto na titulke - TASR / AP