Pod tlak sa včera dostali najmä banky, ktoré v priemere odpísali 2,6 percenta. Veľkú stratu zaznamenala švajčiarska Julius Baer, ktorej akcie sa prepadli až o 5,9 percenta po tom, čo čistý zisk banky klesol o 30 percent na 188 miliónov z 268 miliónov švajčiarskych frankov v minulom roku. Výpredaje zasiahli aj britskú Lloyds, ktorá odpísala 4 percentá, čo bolo reakciou na správu, že banka možno nevyplatí dividendu za rok 2013. Podobnými nešťastníkmi včera boli aj švajčiarska UBS (-3,1 percenta) a belgická KBC, ktorá zakončila seansu 3,3 percenta pod piatkovým záverom.

Obdobné výsledky zaznamenali aj komoditné spoločnosti. Rakúsky oceliar Voestlpine oslabil o 3,3 percenta, Anglo American o 2,7 percenta a Glencore Xstrata o 2,4 percenta. Úplne opačne ale dopadli akcie britskej Randgold Resources, ktoré spevnili o 6,6 percenta. Impulzom bola správa, že produkcia spoločnosti vzrástla v roku 2013 o 15 percent a s rastom firma počíta aj v nasledujúcich piatich rokoch, pričom v budúcom roku by to malo ísť až o 30 percentný rast.

Paneuróspky Euro Stoxx 50 oslabil o 1,7 percenta, britský FTSE 100 o nepatrných 0,6 percenta, francúzsky CAC 40 o 1,3 percenta a nemecký DAX o 1,2 percenta.

Hlavné typy ropy neudržali v minulom týždni spoločný smer. Zatiaľ čo americká ľahká ropa pokračovala v pomalom raste, cena severomorského Brentu spadla. Včera sa obchodovala ropa WTI prevažne pod hranicou 97 dolárov za barel a Brent v okolí 106 dolárov za barel.

Menový pár EUR/USD počas včerajšieho dopoludnia postupne rástol, v čom ho podporili čísla z eurozóny, no neskôr ho nepríjemne prekvapili dáta z USA a dolár oslabil voči euru aj voči jenu. Stále platí, že kurz môžu tlačiť dolu špekulácie pred vyhláseniami ECB. Tá bude vo štvrtok rozhodovať o úrokových sadzbách po prekvapivom znížení inflácie za január. Na druhej strane sa ale zvýšila jadrová inflácia a včerajšie dáta potvrdili, že reálna ekonomika ďalej pozvoľna oživuje.

Americké akciové trhy začali február zafarbené do červena. Hlavné indexy zaznamenali výrazné straty. Index S&P 500 odpísal 2,3 percenta, Dow Jones stratil 2,1 percenta a technologický NASDAQ klesol o 2,6 percenta. Z Blue chips spoločností dokázal výpredajom odolať iba farmaceutický Pfizer (+0,9 percenta). Na opačnom konci spektra, s významnými stratami skončili telekomunikačné spoločnosti AT&T (-4,2 percenta), Verizon (-3,6 percenta) a Microsoft (-3,4 percenta). Pod tlakom boli aj automobilky, keď investori negatívne reagovali na nevýrazné čísla o januárových predajoch. V mínuse tak skončil Ford (-2,5 percenta) a aj General Motors (-2,1 percenta).

Poklesu sa nevyhli ani ázijské burzy. Index Nikkei 225 oslabil o 4,2 percenta a honkgonský Hang Seng skončil o 2,6 percenta nižšie.

Autorka je analytička Patria Direct SK