Spoluzakladateľ správcu aktív GMO, 83-ročný investor, ktorý zarobil na prasknutí všetkých predchádzajúcich bublín, pre Bloomberg povedal, americké akcie ešte zďaleka nemajú svoje dno za sebou.

Už na začiatku roka J. Grantham predpokladal, že americké akcie poklesnú o polovicu, no zatiaľ v najväčšom poklese stratili štvrtinu. Ich odraz od polovice júna do polovice augusta bol iba medveďou rely po prvotnom prudkom poklese. Prepad posledných dní dáva známemu investorovi za pravdu.

Prasknutie totižto prichádza vo fázach. Najprv príde k veľkému prepadu, ako sa stalo počas prvého pol roka, ktorý je nasledovný nádejou, že všetko zlé už prešlo. No potom sa dostaví realita a negatívne fundamenty spôsobia, že trh sa rozsype a akcie dosiahnu svoje nové dno.

„Mojou stávkou je, že ešte máme pred sebou ťažké časy, ekonomicky aj finančne, predtým, ako sa veci očistia,“ povedal J. Grantham. Nevie však, či situácia bude rovnako zlá ako v 30. rokoch, rovnako dobrá ako na prelome storočia, alebo niečo medzi tým.

Aký je rozdiel medzi bublinou a superbublinou

Bublina vzniká vtedy, keď akcie vzrastú o dve štandardné odchýlky od svojho trendu. A to sa stáva zhruba raz za 35 rokov. Udalosť troch štandardných odchýlok, alebo troch sigiem by mala nastať raz za 100 rokov, no s tým, ako bláznivo sa ľudia správajú, táto udalosť sa stáva dva až trikrát častejšie.

2-sigma bubliny spôsobujú 30 až 50-percentný pokles, no superbubliny investorov úplne zmetú, ako v roku 1929. A práve v takejto superbubline sme teraz. Čo je horšie, súčasná superbublina sa spojila s bublinou na nehnuteľnostiach, čo je veľmi nebezpečný úkaz.

Prasknutie superbubliny

Keď bublina praskne, ľudia prídu o bohatstvo. Nikdy to tak nebolí, ako keď praskne zároveň aj bublina nehnuteľností. Niečo podobné sa stalo v roku 2008, čo spôsobilo ekonomike vážne škody. Momentálne je americký trh nehnuteľností opäť rekordne nadhodnotený. Takže máme problém na trhu realít, bublinu na akciách, nadhodnotené komodity a zároveň veľmi nízke úrokové sadzby.

No teraz kvôli vysokej inflácii nemá Fed nástroje na záchranu akcií, ako mal napríklad Alan Greenspan v roku 2000.  „Mali sme veľmi krásne obdobie po dobu 20 rokov, to sa teraz skončilo,“ hovorí J. Grantham. Inflácia bude odteraz veľkou súčasťou každej diskusie.

Fed si absolútne neuvedomuje bolesť spojenú s prasknutím bubliny. A. Greenspean podporil technologickú bublinu v snahe zvýšenia produktivity, no tá nakoniec poklesla. Ben Bernanke úplne odignoroval bublinu na trhu nehnuteľností, jedinú bublinu realít v dovtedajšej americkej histórii. A čo sme sa naučili? Nič.

Centrálni bankári sa tvária, ako by nízke sadzby boli liekom a nemali žiadny vedľajší efekt. No je to číry nezmysel, pokračuje J. Grantham.

Komodity majú budúcnosť

Sme v počiatočnom štádiu dochádzania komodít. Na obmedzenej planéte je iba obmedzené množstvo lacnej ropy, lacného niklu či iných komodít. Už začíname narážať na tieto hranice. Budeme čoraz častejšie zažívať úzke hrdlá a problémy produkcie.

Ani výroba potravín už nebude jednoduchšia – postará sa o to klimatická zmena s veľkými výkyvmi počasia. Takže budeme žiť vo svete úzkych hrdiel, nedostatkov a prudkých cenových nárastov. Bude to inflačný svet, na ktorý si budeme musieť zvyknúť. Vlastníctvo komodít sa môže stať jednou únikovou stratégiou pre investora.

Prečo nakúpiť najhoršie akcie na svete

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa