Hoci je D. Lockhart pre tento rok vo Výbore pre operácie na voľnom trhu nehlasujúcim členom, tak to bolo prekvapením predovšetkým z toho dôvodu, že je považovaný za prívrženca kvantitatívneho uvoľňovania, od ktorého je obvykle počuť holubičí tón.

A povedal to aj napriek tomu, že minulý piatok prišli z amerického trhu práce najslabšie čísla za posledné tri roky. Zmena tónu na kvantitatívne uvoľňovanie by sa totiž nemusela týkať len D. Lockharta, ale aj ďalších „holubíc“ vo FEDe.

V popoludňajších hodinách však akcie straty vymazali a dokázali sa dostať do zelených čísel. V tomto smere im pomohli aj decembrové maloobchodné tržby z USA, ktoré rástli medzimesačne o 0,7 % (oč. +0,4 %). Z nášho pohľadu však tento report nebol až tak pozitívny, nakoľko bol novembrový rast revidovaný nadol z 0,4 % na 0,1 %, a tak v podstate tento údaj dopadol podľa prognóz.

Nenadchli ani stredajšie výsledky hospodárenia popredných amerických bánk JPMorgan a Wells Fargo za štvrtý kvartál uplynulého roku. Tie síce prekonali prognózy, ale len kozmeticky, a obchodovanie ukončili s minimálnymi zmenami. Aj napriek tomu panoval popoludní na trhoch pozitívny sentiment a index EuroStoxx50 ukončil utorňajšie obchodovanie so ziskom 0,24 % a širší americký index S&P500, ktorý zažil v pondelok hlboké straty, so ziskom 1,08 %. V stredu otvorili európske akcie taktiež v zelenom.

Nič na tom nezmenili ani podvečerné prejavy ďalších dvoch členov FEDu – Richarda Fishera a Charlesa Plossera, ktoré vyzneli v jastrabom tóne. R. Fisher vyhlásil, že on by podporil aj dvakrát väčšie znižovanie uvoľňovania a podľa Ch. Plossera by decembrové slabé číslo z trhu práce nemalo mať dopad na znižovanie uvoľňovania FEDu, ktoré by mohlo byť ukončené skôr ako koncom roka 2014.

Trhy tieto vyjadrenia neriešili z nášho pohľadu aj preto, že obaja títo v roku 2014 hlasujúci členovia FEDu sú dlhodobo známi „jastrabi“, a tak nikoho podpora znižovania uvoľňovania z ich úst neprekvapila.

Na devízových trhoch panoval relatívny pokoj. Z popredných mien panovala o niečo vyššia volatilita len na libre. Britská mena dokázala vymazať časť pondelkových strát, a to aj napriek tomu, že v decembri klesla inflácia z 2,1 % na 2,0 % (oč. 2,1 %). To je cieľová úroveň Bank of England a pokiaľ bude disinflačný trend pokračovať, tak sa inflácia dostane v najbližšej úrovni pod ňu, čo by mohlo pre banku otvoriť dvere k ďalšiemu uvoľňovaniu. To ale vzhľadom na silný ekonomický rast v krajine obchodníci neočakávajú, a tak pokles inflácie odignorovali, ráno o 9:15 sa EURGBP obchoduje na úrovni 0,8318.

Ku korekcii pondelkových prudkých rastov došlo na austrálskom dolári a japonskom jene. AUDUSD sa dokonca znova vrátil pod úroveň 0,9 a ráno o 9:15 sa obchoduje na úrovni 0,8910, USDJPY sa obchoduje na úrovni 104,26.

V stredu je vzhľadom na to, že o volatilitu sa opäť starajú očakávania ohľadom ďalších krokov FEDu, potrebné sledovať Béžovú knihu (20:00). V nej americká centrálna banka komentuje svoj výhľad v jednotlivých regiónoch. Pokiaľ by ho zlepšila, tak by to mohol byť signál, že sa bude uvoľňovanie znižovať aj na najbližších zasadnutiach. To by mohlo pomôcť doláru a naopak poškodiť akciám. Vysokú volatilitu však po Béžovej knihe nie je možné očakávať, trhy na ňu totiž až tak prudko reagovať nezvyknú.

Jediným významnejším číslom, ktoré dorazí, bude newyorský index výrobnej dôvery (14:30; oč. 3,2b.). Na librových pároch sa bude sledovať aj verejné vystúpenie šéfa Bank of England Carneyho (15:15). Na korporátnej úrovni bude pred otvorením amerických trhov zverejňovať výsledky hospodárenia za predošlý kvartál Bank of America (13:00).

Autor je analytik X-Trade Brokers