Na apríl 2022 sa tak skoro nezabudne. Najmä na jeho posledný deň. Piata najväčšia firma sveta podľa trhovej kapitalizácie, Amazon, oznámila najpomalší rast tržieb v histórii. Dôvodom je pokles záujmu o online nakupovanie a rastúce ceny prepravy doma aj vo svete. Jej akcie sa počas piatku prepadli o 14 percent, najviac počas jedného dňa od roku 2006. O čosi lepšie, ale stále zle, sa darilo aj najhodnotnejšej firme sveta, Apple. Tá sa obáva negatívnych dôsledkov problémov s dodávateľskými sieťami, ktoré znížia jej budúce zisky. Prebiehajúce čínske lockdowny začínajú doliehať aj na zvyšok sveta. Akcie spoločnosti Apple v piatok stratili 3,7 percenta. Boli to najmä tieto dve firmy, ktoré počas posledného aprílového obchodného dňa stiahli technologický index Nasdaq do strát viac ako štyri percentá. Index za celý mesiac prišiel o 13 percent svojej hodnoty, čím zaznamenal najhorší mesiac od paniky na finančných trhoch z októbra 2008.
Negatívny sentiment na trhu nevytvára zďaleka iba Apple a Amazon. Už skôr slabé výsledky zverejnil Netflix. Dobre sa nevedie ani Alphabetu, materskej spoločnosti Googlu. U neho sa prejavil horší rast reklamných príjmov. Ešte viac od nich závisí Facebook, ktorého materská spoločnosť Meta z nich získava až 97 percent tržieb. Spoločnosť Marka Zuckerberga v minulom kvartáli zaznamenala rast tržieb iba na úrovni šesť percent, čo je najmenej za poslednú dekádu. Jej budúcnosť nevyzerá o nič lepšie. Spoločnosť stojí pred silnými regulačnými tlakmi, ktoré jej budú navyšovať náklady a znižovať príjmy. Napriek tomu, že tržby najväčších technologických spoločností narástli o viac ako desať percent, ich ziskový potenciál sa zúžil. Biznis model najbližších mesiacov už nebude o masívnej expanzii, ale o snahe dosať svoje výdavky pod kontrolu, aby boli schopné generovať zisk aj pri zhoršujúcej sa ekonomike.
Postcovidová ekonomika
Zdravie firiem je odrazom ekonomického prostredia. A to sa výrazne zmenilo. Lockdowny počas covidu naštartovali novú ekonomiku založenú na novom životnom štýle. Svet sa zdigitalizoval a ľudia začali viac investovať do svojich domácností. Covid však začiatkom roka 2022 stratil na sile a ľudia sa začali vracať späť do bežných životov. Tie už pravdepodobne nikdy nebudú také, ako predtým, no nové trendy, ktoré sa objavili počas covidu, strácajú svoju atraktivitu. Ľudia v súčasnosti dajú prednosť skôr posilňovniam ako bežeckým strojom. Napríklad, akcie spoločnosti Peloton vyrábajúce fitness stroje stratili v tomto roku viac ako polovicu svojej hodnoty. Ľudia už nebudú toľko pozerať Netflix, a tak nie je prekvapením, že jeho diváci ubudli a akcie stratili len v tomto roku viac ako dve tretiny hodnoty. Ale nie je to len o domácnostiach. Zoom, ktorý ponúka videokomunikačnú platformu je tiež nižšie takmer o polovicu. Investičný svet sa vracia späť na zem a s nimi aj nerealistické očakávania investorov.
Naplno to vidno na ETF ARK Innovation, pomocou ktorého jeho manažérka Cathie Woodová cielila „akcie budúcnosti“. Od apríla 2020 do marca 2021 sa hodnota fondu zvýšila takmer 5-násobne. V súčasnosti je ale nižšie od svojich vrcholov až o 70 percent, keď len v apríli stratila štvrtinu hodnoty. Napriek tomu je fond za posledných päť rokov na tom stále o čosi lepšie ako index S&P 500, avšak nádych budúcnosti sa vytratil tak rýchlo, ako prišiel. Najväčší podiel v jej portfóliu má Tesla, ktorá v apríli zažila tiež jeden z najhorších poklesov v histórii. Z rastových akcií sa paradoxne najviac darilo Twitteru, ktorý burzu opúšťa s tým, ako ho skúpil Elon Musk. Ak však budú akcie Tesly ďalej klesať, najbohatší človek na svete bude mať problém 44-miliadovú transakciu financovať bez strát.
Rastové akcie klesajú po celom svete, nielen v Spojených štátoch. MSCI World Growth index, ktorý sleduje akcie s rýchlym rastom tržieb a ziskov stratil od svojich novembrových vrcholov už pätinu hodnoty, čím sa oficiálne dostal do „medvedieho trhu“. Okrem krátkeho prepadu počas covidovej paniky z marca 2020 ide o najväčšie mesačné straty indexu od veľkej finančnej krízy. Rastové akcie, ktoré reprezentujú najmä technologické spoločnosti, sú späť. Podľa niektorých analytikov je to znamením, že trajektória týchto akcií, ktoré za posledné dekádu narástli o 250 percent, sa zmenila raz a nadobro.
Téma týždňa: Ako investovať v čase, keď peniaze strácajú hodnotu
Tradičný úkryt chýba
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?