Slovak Telekom by sa predsa len mohol privatizovať prostredníctvom bratislavskej burzy. Pravdepodobne by sa to ale týkalo len 15-percentného balíka, ktorý vlastní Fond národného majetku (FNM). Vyplýva to z vyjadrení zástupcov fondu, bratislavskej burzy aj ministerstva hospodárstva, ktoré dnes zazneli na výročnej konferencii burzy. Pozíciu Burzy cenných papierov v Bratislave by pred jej samotnou privatizáciou mohli podporiť aj nové akciové tituly z Česka.

Majoritu v slovenskom telekomunikačnom operátorovi vlastní Deutsche Telekom. Možnosť predaja zvyšného štátom ovládaného 49-percentného podielu na burze sa spomína od konca minulého roka. FNM ako čiastočný vlastník tohto podielu vtedy zverejnil analýzu, v ktorej navrhuje podiel štátu v tomto podniku predať, a to cez uvedenie jeho akcií na burzu.

Dôvodom je jednak potreba nových peňazí do štátneho rozpočtu, jednak fakt, že štát už v podniku vlastní len menšinový podiel. Najväčšou prekážkou takého postupu bolo ministerstvo hospodárstva, ktoré v telekome drží 34-percent. To ale aktuálne predsa len pripúšťa aspoň čiastočné uvedenie na burzu.

„Ministerstvo hospodárstva preferuje pri Slovak Telekome IPO (Initial Public Offering = prvá verejná ponuka, pozn. eTRENDu) aspoň na časť akcií. Zrejme by ale nešlo o ich uvedenie len na Slovensku, ale na viacerých burzách,“ uviedol vo štvrtok poradca ministra hospodárstva Martin Chren.

Ak by štát využil len bratislavskú burzu, nemusela by mu vygenerovať dostatočnú cenu, keďže investorov je na nej pomenej. Dôvodom je nízky počet titulov, s ktorými sa tam obchoduje. Podľa Ročenky 2010 bolo vlani emitovaných šesť titulov na hlavnom a šesť na paralelnom kótovanom trhu.

Nové tituly zas na burzu neprídu, kým na nej nebudú zaujímaví investori. Najmä tí inštitucionálni, čiže veľké investičné fondy alebo dôchodkové spoločnosti. Práve predaj niektorých štátnych podielov prostredníctvom burzy by znamenal nové tituly. Zároveň bol takýto postup základom pre rozbeh búrz v Česku či Poľsku. FNM sa chystá odporučiť predať svoj 15-percentný podiel cez burzy vláde.

Privatizácia cez burzu patrí k najprehľadnejším a najviac konkurenčným formám predaja. Nové tituly by na tunajšiu burzu mohlo priniesť aj jej technické prepojenie na českého centrálneho depozitára cenných papierov. „Umožnilo by to duálne obchodovanie na oboch trhoch. Mohli by sme tak naše tituly rozšíriť o emisie z českého trhu," uviedla dnes pre agentúru TASR riaditeľka burzy Mária Hurajová.

Ak v súlade s plánmi FNM prebehne aj privatizácia 76-percentného podielu v burze, mohla by mať nového vlastníka do roku 2013.

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch