Investori si v posledných dvoch rokoch zvykli na ničím nerušený rast ich portfólií. Situácia by sa mala začať meniť. Obdobie troch rokov rastu akciového trhu sa za posledných 100 rokov vyskytlo len v piatich percentách prípadov. V súčasnosti očakávaný ročný výnos z budúcich ziskov indexu S&P 500 klesol na 3,9 percent, zatiaľ čo výnosy desaťročných amerických štátnych dlhopisov stúpli na 4,7 percenta. To spôsobilo, že prémia za akciové riziko, ktorá meria dodatočnú kompenzáciu za riziko vlastníctva akcií, padla do záporných hodnôt – stav naposledy zaznamenaný v roku 2002 počas dotcom bubliny. Hlavný americký index S&P 500 sa z hľadiska ocenenia nachádza na najvyššej úrovni v histórii s výnimkou technologickej bubliny z roku 2000.
The S&P 500 risk premium (forward earnings yield minus the 10-year Treasury yield) has turned negative for the first time since 2002, indicating frothy valuations in the US stock market. pic.twitter.com/dZ89Gp1uhz
— (((The Daily Shot))) (@SoberLook) November 14, 2024
Aswath Damodaran, profesor financií na New York University, upozorňuje, že tradičný model na výpočet prémie za akciové riziko nemusí byť spoľahlivý. Podľa jeho metodológie sa prémia v poslednom roku znížila na jednu z najnižších úrovní za posledných 20 rokov, hoci nie je záporná.
Podľa Michala Stupavského, investičného stratéga spoločnosti Conseq Investment Management, je situácia jasným varovným signálom. „Americké akcie sú predražené a ich ocenenie nás nabáda k opatrnosti,“ hovorí. Podľa neho výrazná nadvýkonnosť amerických akcií nemôže trvať večne, najmä ak väčšina ostatných regiónov ponúka atraktívnejšie ocenenia.
Viacerí analytici varujú, že nadhodnotenie amerických akcií by malo investorov viesť k opatrnosti. Chris Jeffery, šéf makroekonomického oddelenia v spoločnosti Legal & General, poznamenal, že rozdiel medzi ocenením amerických a neamerických akcií je ďalším „červeným signálom“.
Riziká spojené s americkými akciami
Analytici zdôrazňujú, že vysoké ocenenie amerických akcií, označované aj pojmom „matka všetkých bublín,“ je dôsledkom záujmu o technologické giganty z takzvanej skupiny Magnificent Seven. „Investori vlastne hovoria: ‚Chcem vlastniť tieto dominantné technologické firmy a som ochotný to podstúpiť bez prémie voči vysokému riziku,‘“ uviedol Ben Inker zo spoločnosti GMO. Podľa neho je tento postoj riskantný, pretože ignoruje dôležitosť diverzifikácie. M. Stupavský upozorňuje na dve hlavné riziká amerického trhu: rekordné zadlženie americkej vlády a potenciál druhej výraznej inflačnej vlny.
Diverzifikácia ako riešenie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?