A to sa kvantitatívne uvoľňovanie v eurozóne začalo len v pondelok nákupmi zaistených dlhopisov. Balíčky úverov, ktoré majú byť jeho ťažiskom, sa ešte nakupovať ani nezačali.

ECB si tak ešte predtým ako sú k dispozícii prvé dopady otvára dvere pre ďalšie uvoľňovanie. Je možné, že sa tým snaží na trhy vyslať signál, že urobí všetko pre to, aby bola inflácia tesne pod úrovňou dvoch percent. Táto správa bola pozitívna pre akcie, naopak negatívna pre euro. EURUSD klesol pod 1,28 a ráno o 9:45 sa obchoduje na úrovni 1,2710.

Čo sa týka dlhodobejšieho dopadu, tak sa z nášho pohľadu po tejto správe obmedzil priestor pre korekciu predošlých strát na EURUSD. Každopádne vyššia volatilta na eure môže pretrvať, z jednej správy ešte trhy nie sú v žiadnom prípade presvedčené, že sú nákupy korporátnych dlhopisov v pláne. Niečo síce v utorok už do kurzov započítali, ale zrejme to bude len menšia pravdepodobnosť. Pokiaľ začnú predstavitelia ECB o nákupoch korporátnych dlhopisov hovoriť vo svojich verejných prejavoch, tak ešte priestor pre pokles eura existuje. Naopak popretie by bolo pre neho pozitívne.

Utorňajšou správou číslo dva boli nové čísla z Číny. Tie pozitívne prekvapili. Medziročný rast HDP spomalil v treťom kvartáli menej, než sa čakalo, zo 7,5 percenta na 7,3 percenta a medziročný rast priemyselnej výroby, ktorý sa pred mesiacom prudko prepadol na 6,5 percenta, vzrástol na 8,0 percent.

Spomalenie čínskej ekonomiky je tak menšie, než sa prognózovalo, čo na devízových trhoch v ranných hodinách pomohlo predovšetkým pacifickým menám, keďže Čína je hlavným obchodným partnerom regiónu. NZDUSD sa dokonca dostal na čas na mesačné maximá. Obchodníci sú však pri pacifických menách po silných výpredajoch v letných mesiacoch stále opatrní a tie tak väčšinu ziskov do stredajšieho rána stratili. O 9:45 sa NZDUSD pohybuje na úrovni 0,7962 a AUDUSD na úrovni 0,8771.

Pre akcie boli dobré čísla z Číny a správy o možnom ďalšom uvoľňovaní ECB pozitívne a rozkývané akciové indexy v utorok prudko rástli. Paneurópsky index EuroStoxx50 ukončil obchodovanie so ziskom 2,19 percenta a širší americký index S&P500 so ziskom 1,96 percenta. Podporu dostali akcie aj z USA, kde predaje domov na sekundárnom trhu vzrástli z 5,05 milióna na 5,17 milióna anualizovane, čo predstavuje najvyššiu úroveň za posledný rok.

V úvode stredajšieho obchodovania európske akcie odovzdávajú drobnú časť ziskov a obchodujú sa jemne v mínuse.

Index volatility nazývaný tiež index strachu VIX klesá už štvrtý deň v rade, pokiaľ bude pokračovať v poklese, tak ešte priestor pre korekciu akcií existuje. Z nášho pohľadu môžu takýto vývoj v tomto týždni ohroziť len štvrtkové indexy sentimentu v podnikovej sfére eurozóny.

Ku koncu mesiaca sa začína ekonomický kalendár klasicky napĺňať. Predpoludním sa bude sledovať protokol z posledného zasadnutia Bank of England, v ktorom budú najzaujímavejšie odhady medzery na trhu práce. Tá je v súčasnosti kľúčovým ukazovateľom pre budúcu politiku banky. Z USA dorazí septembrová inflácia. Potenciál pre vysokú volatilitu má kanadský dolár – zverejnené budú jadrové septembrové maloobchodné tržby, zasadať bude centrálna banka a po zasadnutí príde na rad tlačová konferencia.

Autor je analytik X-Trade Brokers

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu