V dôsledku kolapsu viacerých regionálnych bánk v USA sa prehlbujú obavy o solventnosť ostatných finančných inštitúcií. Investori vypredali bankové akcie a finančná zložka indexu S&P 500 sa ocitla na nebezpečnej ceste k prepadu pod úroveň, kde bola naposledy pred finančnou krízou v roku 2007. Po úverovom krachu v roku 2008 trvalo viac ako desať rokov, kým tento ukazovateľ získal stratené pozície späť.
Americký investor a aktivista Marc Cohodes, ktorý sa preslávil úspešnými stávkami proti akciám pochybných a podvodných spoločností, pre CNBC povedal, že klienti budú aj naďalej sťahovať financie z vkladov v regionálnych bankách. Americké štátne dlhopisy totiž ponúkajú lepší výnos a stali sa oveľa bezpečnejším aktívom ako vklady.
Cohodes začiatkom roka špekuloval na pokles akcií Silvergate Capital aj Signature Bank, ktoré následne aj skolabovali. Teraz obracia pozornosť na Bank of Hawaii a Metropolitan Bank, ktoré podľa neho majú problémy so ziskovosťou, čo môže neskôr postihnúť aj širšie bankové odvetvie.
Zákaz špekulácií
Index KBW, ktorý kopíruje vývoj hodnoty akcií amerických regionálnych bánk, tento rok padol o viac ako 30 percent. M. Cohodes hovorí, že niektoré regionálne banky sa podobajú skôr na zle riadené zombie spoločnosti. Upozorňuje tiež na riziko, že americký burzový regulátor zakáže obchodovanie akcií problémových bánk nakrátko (short selling). Podľa neho by to bolo veľké riziko nielen pre burzových špekulantov, ale aj pre menších investorov a bankový systém.
Podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa JPMorgan Chase Jamieho Dimona by však regulačné orgány mali tento krok zvážiť.
„Hoci mnohí tvrdia, že obchodníci špekulujúci na pokles ceny akcií nie sú problémom, myslím si, že sa môžu čiastočne mýliť. Niektorí ľudia sú bezohľadní a na obchody nakrátko používajú nekalé praktiky,“ povedal v rozhovore pre televíziu Bloomberg.
Peter Lynch: Kupovať hlúpe akcie len preto, že rastú, nie je správny dôvod na investovanie
„Ak niekto robí netransparentné obchody, obchoduje nakrátko a potom o tom zverejňuje tvíty, mala by po ňom Komisia pre cenné papiere tvrdo ísť,“ dodal šéf JPMorgan.
Cohodes však oponuje, že vláda musí vyriešiť problém namiesto toho, aby lepila náplasť na ranu, ktorú sama vytvorila. „Snaha zaviesť zákaz predaja nakrátko či špekulácie o takomto zákaze sú čírou šialenosťou, ktorá problém ešte zhorší,“ varuje.
Ďalší domino efekt
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?