Na prvý pohľad sa správanie akcií môže zdať paradoxné. Nemecký akciový index DAX dosiahol v pondelok historické maximá – deň po parlamentných voľbách v Sasku a Durínsku s nepriaznivým politickým výsledkom a v rovnaký deň, keď sa objavili správy o snahe Volkswagenu uzavrieť domácu fabriku.

Nejde však len o tieto dve udalosti. Nemecké HDP dlhodobo stagnuje a očakávania do budúcnosti sú rovnako zlé, čo ukazuje index Ifo. Napriek tomu nemecké akcie tento rok získali 13 percent. Ťahajú ich firmy, ktoré majú biznis v celej Európe, či na celom svete.

Prekvapujúcim lídrom nemeckého trhu je Siemens Energy, ktorého hodnota sa zdvojnásobila. Firma, ktorá sa minulý rok ocitla vo veľkých problémoch, výrazne profituje zo zelenej transformácie. Ešte dôležitejší pre index je však technologický líder SAP, ktorého akcie vzrástli o viac ako 40 percent a získali váhu 15 percent. Dvojnásobný nárast, o 88 percent, zaznamenal výrobca zbraní Rheinmetall. DAX je pritom stále lacný, keď sa obchoduje na úrovni 13-násobku očakávaných ziskov.

Najväčšie firmy neťažia z domácej ekonomiky. Tam sa očakáva sa pokračovanie problémov, čo má za následok zvyšovanie rezerv bánk na prípadné straty. Za prvý polrok nemecké finančné inštitúcie navýšili rezervy o 50 percent. Dôvodom je nárast insolvencií nemeckých firiem o 30 percent, čo je najvyššia úroveň za poslednú dekádu.

To je dôvod, prečo nemecké firmy so strednou kapitalizáciou, reprezentované indexom DAX Mid-Cap, tento rok stratili vyše päť percent a od svojho vrcholu v roku 2021 sú nižšie o zhruba 30 percent.

Kým DAX je pre mnohých investorov atraktívny, žiarivou európskou hviezdou sa ale stalo Rumunsko. Domáci akciový trh BET za posledný rok vzrástol v dolárovom vyjadrení o takmer 40 percent, čím zaznamenal takmer dvojnásobne vyšší rast ako americký technologický index NASDAQ.

K rastu domáceho akciového trhu výrazne prispela bukureštská vláda, ktorá minulý rok umiestnila na burzu časť akcií svojej najväčšej energetickej spoločnosti, Hidroelectrica, ktorá disponuje 182 vodnými elektrárňami. Stačilo predať 20 percent akcií, čím štát získal takmer dve miliardy dolárov a zároveň oživil domácu burzu.

Investori veria, že privatizačných príležitostí bude viac, a tak nakupujú ďalšie firmy. Výsledkom je, že domáci akciový index BET aktuálne patrí medzi tri najvýkonnejšie na svete. A môže sa dostať ešte vyššie, keďže sa očakáva, že rumunské akcie budú zaradené medzi rozvíjajúce sa trhy. To by znamenalo, že ich akciové fondy po celom svete zaradia do svojich portfólií.

Rumunské akcie sú momentálne ocenené rovnako ako MSCI index, kam by mohli patriť, a o 30 percent vyššie ako úspešná varšavská burza. Ak vláda zapojí do privatizácie aj bukureštské letisko, investori dostanú novú vzpruhu.

Plná alebo čiastočná privatizácia štátnych firiem a ich umiestňovanie na burzu prinášajú nielen prostriedky do štátnej pokladnice, ale najmä zvyšujú ich efektivitu. Investori požadujú, aby boli kvalitne spravované a dosahovali zisky, čo pomôže ekonomike aj finančnému trhu.

Obyvateľom to dáva šancu investovať do domácich firiem namiesto zahraničných. Domáce zdroje tak pomáhajú financovať rozvoj krajiny. Slušne rozvinutý domáci akciový trh majú už všetky okolité štáty okrem Slovenska, čo je na škodu krajiny aj jej obyvateľov.

Zúčastnite as prvého ročníka TREND investičnej konferencie

Peter Varga, HighGate
Neprehliadnite

Štát preferuje retailové investovanie cez menej bezpečné investičné nástroje