Za výrazne vyšším rastom akcií v Európe vidíme Ženevskú dohodu z minulého štvrtka, ktorá aspoň na oko deklaruje záujem Ruska o pokoj na Ukrajine. Hoci sa zatiaľ príliš nedodržiava, tak pre investorov, ktorí nie sú príliš citliví na ukrajinskú krízu, to stačilo. Kým americké akcie na túto udalosť mali možnosť reagovať vo štvrtok večer a v pondelok, kedy boli európske burzy zatvorené, tak európske túto možnosť nemali a zisky si nechali na včerajšok.
Okrem toho mohli poskytnúť mierny rastový impulz pre akcie o niečo lepšie druhoplánové dáta z USA. Marcové predaje domov na sekundárnom trhu, ktoré dosiahli anualizovanú úroveň 4,59 milióna (oč. 4,57) a aprílový richmondský index výrobnej dôvery, ktorý vzrástol z -7 bodov na trojmesačné maximum 7b. (oč. 0b.).
Na druhej strane výsledková sezóna včera akciám príliš nepomohla. Pri ziskoch, pri ktorých sú očakávania nízke, včera zo 17 spoločností z indexu S&P500, ktoré vykazovali výsledky do otvorenia amerických trhov, dokázalo prekonať očakávania 15. Pri tržbách to však bolo len 8, teda ani polovica.
Zo zvučných mien sklamal McDonald's (zisk na akciu 1,21 USD/oč. 1,24; tržby 6,70 mld./oč. 6,72), jeho akcie ukončili včerajšie obchodovanie so stratou 0,35 percenta. Pokiaľ percento spoločností, ktoré dokázali prekonať očakávania tržieb, nevzrastie zo súčasných 50 percent, tak vidíme len obmedzený priestor pre rast akcií nad doterajšie maximá počas súčasnej výsledkovej sezóny.
Na devízových trhoch bol včera pokoj. Volatilita sa vrátila až v nočných hodinách. A to vďaka austrálskej inflácii za prvý kvartál. Tá rástla o 0,6 percenta (oč. +0,8 %), čo bolo menej než sa čakalo a obchodníci reagovali predajmi austrálskeho dolára, keďže niektorí z nich si myslia, že to môže mať za následok viac holubičí tón predstaviteľov centrálnej banky v budúcnosti.
My si to ale nemyslíme, keďže medziročne vzrástla inflácia na 2,9 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2011. Cieľ austrálskej centrálnej banky je v pásme 2-3 percent. Dnes ráno o 10:00 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,9276. Sme toho názoru že v dohľadnej dobe sa bude austrálska mena hýbať v bočnom pásme. Pokiaľ by ale došlo viac horších než očakávaných dát, tak by mohla pokračovať v korekcii tohtoročných ziskov.
Volatilné je dnes ráno aj euro. A to kvôli predbežným aprílovým indexom dôvery vo výrobnom a nevýrobnom sektore. Dáta z Francúzska výrazne sklamali, keď index výrobnej dôvery klesol z 51,8b. na 50,9b. (oč. 51,9b.) a index dôvery v sektore služieb z 51,5b. na 50,3b. (oč. 51,5b.). To poslalo euro nadol.
Pol hodinu na to však dorazili dáta z Nemecka, ktoré boli naopak lepšie. Výrobný index vzrástol z 53,7b. na 54,2b. (oč. 53,9b.) a index v službách vzrástol z 53b. na 55b. (oč. 53,5b.). O niečo lepšie dopadli čísla aj za celú eurozónu.
Euro následne straty vymazalo a o 10:00 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,3821. Náš výhľad pre EURUSD ostáva negatívny, nakoľko na ECB stále narastá tlak k ďalšiemu uvoľňovaniu, FED naopak uvoľňovanie znižuje.
Akcie sa v úvode dnešného obchodovania pohybujú mierne v červenom. Okrem nie práve najpresvedčivejších indexov dôvery z eurozóny k tomu prispel aj o niečo slabší predbežný aprílový index výrobnej dôvery z ostro sledovanej Číny. Ten ukázal úroveň 48,3b. (oč. 48,4b.). Z globálnych market-moverov dnes dorazia už len anualizované marcové predaje nových domov (14:30; oč. 455 tis.).
Na devízových trhoch však ešte bude volatilita vyššia. Z Británie dorazí protokol zo zasadnutia centrálnej banky (10:30), z Kanady marcové jadrové maloobchodné tržby (14:30; oč. +0,6 %) a večer bude zasadať novozélandská centrálna banka (23:00), od ktorej sa očakáva ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb. Výsledková sezóna prinesie pred otvorením amerických trhov kvartálne reporty spoločností Boeing, Procter&Gamble a Dow Chemical.
Autor je analytik X-Trade Brokers.
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu