December bol pre americkú ekonomiku slabý. Po zlých číslach z trhu práce a trhu s bývaním to v utorok potvrdili aj decembrové jadrové objednávky tovarov dlhodobej potreby. Tie medzimesačne klesli o 1,6 percenta (očakávaná hodnota: +0,7 percenta), čo bolo najmenej od marca minulého roka. Medziročný rast na úrovni 2,9 percenta bol najpomalší od mája minulého roka. Tieto slabé dáta pripisujeme zlému počasiu. Ako dôvod sa núka aj vyššie úročenie. Drahších pôžičiek sme ale svedkami už od druhej polovice minulého roka, a tak sa nám tento dôvod javí ako menej pravdepodobný. Nasvedčuje tomu aj druhé číslo zverejnené v utorok – januárová spotrebiteľská dôvera z dielne Conference Board, ktorá vzrástla zo 77,5 bodu na 80,7 bodu (očakávaná hodnota: 78,3 bodu). Rast optimizmu spotrebiteľov nie je v súlade so spomaľujúcim rastom ekonomiky a tak ostávame ohľadom ďalšieho vývoja americkej ekonomiky optimistickí.

Slabé objednávky dlhodobej spotreby ale určite zamotávajú hlavu predstaviteľom FEDu, ktorí budú v stredu rozhodovať o ďalšom vývoji kvantitatívneho uvoľňovania (20:00). Očakávania hovoria o ďalšom znížení o 10 miliárd dolárov mesačne, v kontexte slabších dát to však ale až tak isté nie je. A tak sa v utorok rozkýval dolár, ten najprv pri očakávaniach znižovania uvoľňovania dopoludnia posilňoval, aby po slabých dátach z USA zisky na čas odovzdal. Nahor a nadol to pokračuje s dolárom až do stredajšieho rána, o 9:15 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,3659. Očakávame, že rozkývaný ostane dolár aj v stredu. Pokiaľ by v stredu večer došlo k zníženiu uvoľňovania o spomínaných 10 miliárd, tak by to malo byť pre dolár pozitívne. Nakoľko to ale trhy očakávajú, tak prudkú reakciu čakať nemožno. Tá by však mohla prísť v opačnom smere, pokiaľ by FED prekvapivo znížil uvoľňovanie nižším tempom alebo vôbec.

Okrem toho sa v utorok sledoval prvý odhad HDP za štvrtý kvartál z Británie. Ten s medzikvartálnym rastom o 0,7 percenta naplnil prognózy (očakávaná hodnota: +0,7 percenta) a potvrdil solídne tempo rastu britskej ekonomiky. Aj z toho dôvodu bola v utorok libra silná, v stredu ráno o 9:15 sa EURGBP pohybuje na úrovni 0,8240 a GBPUSD na úrovni 1,6582. Libra z nášho pohľadu vyzerá aj naďalej perspektívne, hoci priestor pre jej ďalší rast sa znížil po piatkovom vyjadrení guvernéra Bank of England Carneyho, že centrálna banka uvažuje o zrušení cieľa pre nezamestnanosť. To znamená, že úrokové sadzby nepôjdu tak skoro nahor, ako niektorí očakávali, keďže nezamestnanosť sa blížila k sedempercentnému cieľu. Pokiaľ ale oživenie britskej ekonomiky bude pokračovať takým tempom ako doposiaľ, tak by podľa nás mohla byť Británia prvou z popredných ekonomík, ktorá pôjde so sadzbami nahor. 

Akcie v utorok zastavili svoju červenú sériu. Paneurópsky index EuroStoxx50 rástol o 0,8 percenta a širší americký index S&P500 o 0,61 percenta. Korporátna sféra ale príliš nepresvedčila. Predovšetkým Apple, ktorý síce dokázal vykázať lepšie výsledky, znížil však prognózy do ďalších kvartálov a keďže jeho vysokú cenu ťahali práve silné očakávania do budúcnosti, tak jeho akcie v utorok stratili 8 percent. Ford a Du Pont nepotešili a ani nesklamali, ich akcie sa ukončili obchodovanie s nízkymi zmenami a potešil farmaceutický gigant Pfizer, ktorého akcie si pripísali 2,5 percenta. Korekcia výpredajov na akciách pokračuje aj v stredu, krátko po otvorení trhov rastú európske akcie oproti utorku o takmer percento.

V stredu budú okrem FEDu úradovať aj ďalšie centrálne banky. ECB bude zverejňovať svoje decembrové monetárne štatistiky, v rámci ktorých sa bude sledovať predovšetkým medziročná zmena úverov v súkromnej sfére (10:00; očakávaná hodnota: -2,3 percenta). Z Bank of England bude verejne vystupovať guvernér Carney (13:15). A večer zasadá Reserve Bank of New Zealand (21:00). Novozélandský dolár bude volatilný, niektorí obchodníci totiž očakávajú, že by úrokové sadzby mohli ísť nahor už v stredu, čo by bolo pre neho mimoriadne pozitívne. My sa skôr prikláňame k tomu, že si novozélandská centrálna banka aj vzhľadom na nie príliš presvedčivé dáta z USA a výpredaje na trhoch z konca minulého týždňa ešte so zvyšovaním sadzieb počká. Reakcia novozélandského dolára bude závisieť od tónu v sprievodnom komentári k zasadnutiu.

Autor je analytikom X-Trade Brokers.