Americké trhy ku koncu obchodnej seansy oslabili aj vďaka trvajúcemu napätiu na Ukrajine, ktoré cez víkend navyše eskalovalo. Aj v nadväznosti na túto situáciu európske trhy po troch týždňoch ziskov zaznamenali mierne oslabenie. Významnú úlohu zohralo oslabenie rastu čínskeho PMI indexu, ktorý môže predznamenať zhoršenie rastu v druhom štvrťroku.

Mimo sledovania situácie na Ukrajine sa akciové trhy zamerajú na sledovanie výsledkov v Európe i USA. V pondelok spoločnosť Pfizer nenaplnila očakávania investorov, avšak vzhľadom k ich snahe o prevzatie britskej spoločnosti AstraZeneca bude Pfizer stále na očiach.

Ďalej v pondelok oznamuje výsledky AIG, v utorok spoločnosti Adidas, BMW, Lufthansa alebo UBS. V stredu ING, Siemens, Société Générale a Commerzbank. Neskôr v priebehu týždňa bude vo štvrtok ohlasovať výsledky Deutsche Telekom a Toyota Motors, v piatok Alcatel-Lucent a Telefónica.

Dôležité makrodáta budú prichádzať nielen z Európy. V utorok správa o obchodnej bilancii USA (očakáva sa zlepšenie z deficitu 42,3 na 40 biliónov USD) a správy o Retail Sales z eurozóny.

Streda bude v znamení série dát z Európy, napríklad nezamestnanosť vo Švajčiarsku alebo francúzska obchodná bilancia. Vo štvrtok očakávame výrazné zlepšenie čínskej obchodnej bilancie (18,2 bilióna USD oproti predchádzajúcej hodnote 7,7 bilióna USD).

Z oblasti makrodát bude najdôležitejšie štvrtkové stretnutie ECB o ich ďalších krokoch a reakciách na veľmi nízku infláciu v eurozóne. Aj napriek tomu, že Mario Draghi pri poslednom meetingu naznacil, že ak bude pretrvávať nízka inflácia, tak je možné, že sa uchýli k nekonvenčným krokom menovej politiky. Všeobecne sa však neočakáva, že ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu dôjde a tak sa o ďalšom postupe rozhodne až na júnovom rokovaní.

Makrodáta z Číny môžu mať teda paradoxne väčší význam a dopad na akciové trhy ako rokovania ECB, kde trhy neočakávajú razantné kroky.

Autor je analytik Saxo Bank A/S

TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu