Zo sektorov sa darilo najmä aerolíniám, pričom Lufthansa (+4,95 percenta) bola najvýkonnejšou zložkou nemeckého DAXu. Akciám Lufthansy pomohli k ziskom aj analytici UBS, ktorí ich v piatok odporučili k nákupu. Ešte lepšie obstála konkurenčná Air France-KLM, ktorej akcie rástli až o 5,85 percenta.
Pozitívny vplyv leteckých spoločností na indexy však korigovali straty energetických spoločností. Akcie britskej ropnej spoločnosti BG Group klesli na londýnskej burze až o 8,77 percenta. Výpredaje neobišli ani spoločnosti Premier Oil (-13,43 percenta) a Tullow Oil (-8,37 percenta).
Z makrodát bolo zaujímavé predovšetkým zverejnenie predbežných údajov o novembrovej inflácii v eurozóne. Tá podľa očakávania klesla z októbrových 0,4 percenta na 0,3 percenta. Hlavným dôvodom spomalenia bol pokles cien energií, ktoré medziročne klesli až o 2,5 percenta. Ceny potravín naopak stúpli o 0,5 percenta, čo je však rovnaká hodnota ako v októbri. Jadrová inflácia (bez cien energií a potravín) stagnovala na hodnote 0,7 percenta.
Americké akciové trhy v piatok výrazne nezmenili smer a aj napriek úvodnému rastu skončili deň prakticky bez zmeny. Z individuálnych firiem sa, tak ako v Európe, darilo predovšetkým leteckým spoločnostiam. Akcie amerických aerolínií v novembri posilnili v priemere až o sedemnásť percent. Investori totiž očakávajú, že sa nižšie palivové náklady premietnu do vyšších ziskov. Ľahká ropa typu WTI za rovnaké obdobie klesla až o 18 percent. Rástli tiež akcie spoločností z odvetvia spotrebiteľského tovaru, hlavne vďaka očakávaniu rastu tržieb s blížiacimi sa Vianocami.
Zlato v piatok kleslo až o 2,57 percenta na 1 165,80 dolárov za uncu. Ešte horšie obstálo striebro, ktorého cena sa prepadla o takmer sedem percent na 15,46 dolára za uncu. Ropa WTI ukončila obchodnú seansu tesne pod hranicou 66 dolárov za barel. Spoločná európska mena oslabila voči americkému doláru o 0,65 percenta na 1,2435.
Ázijské burzy začali nový týždeň zmiešane. Japonský index Nikkei 225 rástol o 0,75 percenta, najmä však vďaka klesajúcemu jenu. Hongkonský index Hang Seng klesol o 2,57 percenta.
Nedeľné referendum vo Švajčiarsku, v ktorom sa rozhodovalo, či bude musieť centrálna banka držať 20 percent rezerv vo forme fyzického zlata, bolo neúspešné. Pokiaľ by bolo referendum úspešné, musela by centrálna banka nakúpiť v priebehu najbližších piatich rokov až 1 500 ton zlata. Rozhodnutie Švajčiarov poslalo cenu zlata prudko nadol, v rannom obchodovaní v Ázii stratil žltý kov až 25 dolárov, čo predstavuje pokles o 2,20 percenta. Cena zlata sa tak opäť priblížila štvorročnému minimu zo začiatku novembra, keď sa obchodovalo tesne nad úrovňou 1 130 dolárov za uncu.
Autor je analytik Patria Finance SK
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu