Po dynamickom roku plnom cestovania a silného rastu akcií sa americké aerolínie tešili na priaznivé vyhliadky. Zatiaľ čo širší trh, reprezentovaný indexom S&P 500, v roku 2024 stúpol o 27 percent, indexy S&P Supercomposite Airlines a Dow Jones Airlines, ktoré sledujú letecký sektor, zaznamenali nárast o takmer 60 percent.
„Aerolínie dosiahli najlepší výkon za posledné desaťročie. Najväčším prekvapením bol úspech United Airlines Holdings, ktorý sa stal štvrtým najziskovejším titulom v rámci S&P 500. Akcie spoločnosti od začiatku roka vzrástli o vyše 144 percent,“ uvádza agentúra Bloomberg.
Hlavným faktorom oživenia sektora bola obmedzená kapacita leteckých spoločností. Kombinácia rastúceho dopytu po cestovaní a nedostatku miest v lietadlách umožnila zvýšiť ceny leteniek, čo sa pozitívne prejavilo na finančných výsledkoch aerolínií. Prognózy naznačujú, že tento priaznivý trend môže pokračovať aj v nasledujúcom roku.
Investori sú opatrní
Optimizmus v odvetví podporili aj silné výsledky spoločností ako JetBlue Airways, Southwest Airlines a American Airlines Group, ktoré upravili svoje prognózy zisku za štvrtý štvrťrok smerom nahor.
Nové regulačné prostredie pod vedením Donalda Trumpa by navyše mohlo podporiť aerolínie prostredníctvom deregulácie a nižších daní. „Tento prístup kontrastuje s politikou Joea Bidena, ktorá zahŕňala prísnejšie pravidlá pre dopravcov a obmedzovanie fúzií, napríklad spojenie JetBlue a Spirit Airlines,“ píše Bloomberg.
Napriek silnému rastu zostávajú trhoví analytici opatrní. Hlavnými dôvodmi sú vysoké náklady na údržbu starších lietadiel, spôsobené oneskorenými dodávkami nových strojov od Boeingu, a pretrvávajúca volatilita cien ropy.
Skepsa niektorých špekulantov sa prejavuje v raste krátkeho záujmu o ETF US Global Jets (JETS). Hoci letecký sektor minulý rok prekonal očakávania Wall Street, inštitucionálni investori stále držia iba nízky podiel akcií aerolínií.
„Letecký priemysel sa v roku 2024 odrazil od dna, no stále nedosiahol úroveň spred pandémie,“ uzatvára Bloomberg.