Jednou z najväčších zmien súčasnej vlády bude razantná reforma dôchodkového systému. V hre je aj riadený presun sporiteľov z garantovaných do akciových alebo indexových fondov. „Ak príde k presunu sporiteľov v nesprávnom okamihu, budú mať obrovské straty a kto za to ponesie zodpovednosť?“ pýta sa v rozhovore pre týždenník TREND výkonný riaditeľ Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Ivan Švejna. Stál pri zrode druhého piliera na Slovensku a v systéme súkromných dôchodkov presadil viaceré zmeny.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňuje, že pre viacero zlých legislatívnych chýb prišiel druhý pilier o 2 až 8 miliárd eur. Čo s tým?

Neodborné zmeny systému zo strany politikov naozaj pripravili sporiteľov o obrovské výnosy v miliardách eur. Najväčšie škody boli spôsobené vládou v roku 2013, keď jedným administratívnym zásahom presunuli sporiteľov do slabo zarábajúcich garantovaných fondov. Pritom každý ekonóm vie, že pre politiku Európskej centrálnej banky nie je možné dosiahnuť vysoké výnosy investovaním do bezpečných dlhopisov.

To je jednoducho nemožné, keďže regulátor finančného trhu drží nulové úrokové sadzby a niektoré krajiny vrátane Slovenska dokážu emitovať dlhopisy s mínusovými úrokovými sadzbami. V takto nastavenom systéme investori najlepšie zhodnotia peniaze nákupom akciových alebo indexových fondov. Súčasná vláda vedie diskusie o odstránení tejto chyby, lenže nie je to také jednoduché, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

Prečo? Nestačí jednoducho sporiteľov ďalším administratívnym zásahom presunúť z garantovaných do akciových alebo indexových fondov?

Nikdy nie je dobré, ak politici robia rozhodnutia za sporiteľov. Zaujímavé je, že sa sporitelia pri vstupe rozhodli správne a chybu spravil v roku 2013 štát. Dnes sa všetci zhodujú v tom, že akciové aj indexové fondy sú vysoko a môžu zažiť prudký pád. Ak príde k presunu sporiteľov v nesprávnom okamihu, budú mať obrovské straty a kto za to ponesie zodpovednosť?

Nezarábajú z dlhodobého hľadiska najviac peňazí práve akciové a indexové fondy?

Samozrejme, že áno. Problém je v tom, že v prípade vysokých strát časť ľudí môže prepadnúť panike a presunúť úspory do garantovaných fondov. No takýmto rozhodnutím si len zafixujú straty a, žiaľ, nebudú profitovať z následného rastu akciových trhov. Po prudkých pádoch totiž takmer vždy prichádza strmý rast.

Preto je dôležité, aby rozhodnutia robili sami sporitelia. Ja osobne sa prikláňam k presunu sporiteľov na základe informatívnej kampane a nie z rozhodnutia politikov. Akékoľvek rozhodnutie má totiž svoje plusy aj mínusy a sporiteľ sa s ním vždy viac stotožní, ak ho spraví sám.

Problém nízkych dôchodkov dnes rieši možnosť výberu nasporených prostriedkov pre ľudí poberajúcich od štátu minimálne priemernú penziu, prípadne v kombinácii s druhým pilierom. Žiaľ, na stole je návrh, ktorého cieľom je túto možnosť zrušiť.
Zdroj: Trend, Martina Brunovska
Problém nízkych dôchodkov dnes rieši možnosť výberu nasporených prostriedkov pre ľudí poberajúcich od štátu minimálne priemernú penziu, prípadne v kombinácii s druhým pilierom. Žiaľ, na stole je návrh, ktorého cieľom je túto možnosť zrušiť.

Celý rozhovor Ivanom Švejnom si prečítate na TREND.sk/50

Od svojho vzniku čelí druhý pilier tvrdej kritike Smeru. Mohol byť za presunom sporiteľov zlý úmysel?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa