Nezamestnanosť dosiahla vlani v decembri na Slovensku 13,5 percenta, čo je šiesty najhorší výsledok v rámci celej Európskej únie. No nezamestnanosť absolventov je ešte násobne vyššia, na úrovni 35 percent.

„Mnohokrát teória a prax nie sú v súlade,“ popisuje dôvody vysokej nezamestnanosti mladých Roman Nosko, predseda pracovnej skupiny pre odborné vzdelávanie. Z odborných škôl tak vychádzajú absolventi odborov, ktoré momentálne slovenský pracovný trh až tak nepotrebuje, prípadne sú ich vedomosti vo vyhľadávanej oblasti nedostatočné.

Tiež záujem žiakov a ich rodičov o technické vzdelanie je nedostatočné. Na Slovensku podľa údajov ministerstva školstva študuje technické a prírodné vedy menej ako polovica študentov stredných škôl.

V už etablovaných zahraničných firmách na Slovensku, no aj u možných budúcich, to vyvoláva stále väčšie obavy, že tu nenájdu dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Len napríklad podľa Slovensko-Nemeckej komory, by ich vyše 150 členov dokázalo ročne zamestnať o vyše 1 750 viac ľudí, no ponuka trhu nezodpovedá ich potrebám.

Komora preto spolu s ministerstvom školstva rozbieha dvojmesačnú informačnú kampaň zameranú na žiakov a ich rodičov s cieľom zatraktívniť technické odbory. Cez viaceré podniky, domáce aj so zahraničným kapitálom, už v súčasnosti prebieha takzvaný duálny systém vzdelávania, kde je možná počas štúdia prax v konkrétnom podniku s určitým prísľubom budúceho pracovného miesta.

Samotný štát pripravuje podporu pre odborné školy cez eurofondové operačné programy. No už v súčasnosti môžu firmy, ktoré sa do duálneho systému vzdelávania zapoja, využiť daňové úľavy. Tie spočívajú najmä v zahrnutí celkových výdavkov spojených s praxou študentov či pomôcok pre školy nad rámec štátom pokrytých pomôcok do daňovo uznateľných výdavkov.