Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu nie sú splnené počas celého roka, možno ho uplatniť len za taký počet mesiacov, na začiatku ktorých boli podmienky splnené. U detí do skončenia povinnej školskej dochádzky nie je okrem splnenia podmienky žitia v domácnosti s daňovníkom potrebné sledovať splnenie ďalších podmienok. Do tejto doby sú považované za vyživované bez ohľadu na to, či študujú.
Dôležitou podmienkou je, že dieťa musí s vami žiť v domácnosti. Daňový bonus možno uplatniť aj v prípade, ak má dieťa prechodný pobyt mimo domácnosti (napríklad študuje mimo miesta trvalého pobytu), a tiež vtedy, ak rodič a dieťa nemajú rovnaký trvalý pobyt.
Daňový bonus možno uplatniť aj na vydaté (ženaté) dieťa, ktoré s vami žije v domácnosti a manžel (manželka) dieťaťa nedosiahne v tomto roku vyššie príjmy ako 3 803,33 eura. V tomto prípade však možno daňový bonus uplatniť až po skončení zdaňovacieho obdobia.
Okrem toho v zákone sú ešte viaceré iné podmienky, ktoré musíte splniť vy. Ide napríklad o výšku príjmu. Ako zamestnanec musíte mesačne v tomto roku zarobiť najmenej 190 eur. Ak váš príjem bude v niektorých mesiacoch nižší, môžete si uplatniť zostávajúcu časť bonusu pri ročnom zúčtovaní preddavkov alebo pri podaní daňového priznania. Podmienkou je ale, že dosiahnete za rok príjmy aspoň 2 280 eur. Ak zamestnanec túto podmienku nesplní a zamestnávateľ mu v niektorých mesiacoch roka bonus priznal, nemusí ho vracať.
V roku 2015 uplatňujú zamestnávatelia v priebehu roka daňový bonus mesačne na jedno vyživované dieťa vo výške 21,41 eura, ročná výška daňového bonusu na jedno vyživované dieťa je 256,92 eura. Živnostník si ho odpočíta od dane v daňovom priznaní za rok 2015 v marci 2016.
Daňový bonus sa v roku 2016 zvyšovať nebude, lebo jeho nárast je naviazaný na rast životného minima. To sa od júla nemení.
1. Dieťa v lete zmaturovalo
Ak vaše dieťa zmaturovalo napríklad 18. mája a hneď od júna začalo pracovať, vy máte nárok na bonus aj za júl a august. Školský rok sa začína 1. septembra a končí 31. augusta nasledujúceho roka. Sústavnou prípravou na povolanie je totiž aj obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole.
Ak by si toto dieťa cez leto privyrábalo prácou na dohodu, ani v tomto prípade by rodič nestratil nárok na bonus. Jeho zamestnávateľ by mu ho musel priznať aj za dva mesiace v lete. Ak by bol rodič živnostník, v daňovom priznaní v marci 2016 by si uplatnil bonus za osem mesiacov.
Dieťa po májovej maturite robilo skúšky na vysokú školu. Na štúdium však prijaté nebolo a preto sa od 1. augusta zaevidovalo na úrade práce. Úrad práce bude za maturanta platiť zdravotné odvody. Aj v tomto prípade má rodič nárok na bonus aj za dva mesiace prázdnin. Od septembra už nárok na daňový bonus nemá, pretože sa už nepripravuje na povolanie štúdiom. Ak by v septembri začal maturant študovať na vysokej škole externe, rodič nárok na bonus stráca. Externé štúdium sa totiž nepokladá za sústavnú prípravu na povolanie.
2. Maturant a budúci vysokoškolák
Od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, sa pokladá za študenta. To znamená, že rodič má nárok na daňovú úľavu nepretržite aj za mesiace júl, august, september. Nič na tom nemení to, ak by si budúci vysokoškolák cez leto po maturite privyrábal na brigáde alebo by začal podnikať.
Ak by žiak maturitu neurobil a v septembri by skladal opravnú skúšku, rodič má nárok na bonus aj za júl a august ale už nie za september. Zachovávajú sa mu totiž práva a povinnosti žiaka do konca školského roka, v ktorom mal štúdium skončiť, teda do 31. augusta.
3. Štúdium na vysokej škole
U študentov vysokých škôl sústavná príprava na povolanie podľa zákona o prídavku na dieťa začína od zápisu na vysokoškolské štúdium prvého alebo druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia. To končí dňom štátnic. Štúdium pritom nesmie presiahnuť jeho štandardnú dĺžku o viac ako dva roky.
Ak dieťa urobilo štátnice napríklad 15. júna, nárok na bonus má rodič naposledy za mesiac jún. A nezáleží na tom, či sa dieťa zamestná, začne podnikať alebo sa zapíše na úrad práce.
Dieťa študuje v druhom ročníku vysokej škole dennou formou. Druhý ročník však opakovalo. V akademickom roku 2014/2015 ide o štvrtý rok štúdia trojročného bakalárskeho študijného programu. Nárok na daňový bonus rodič nestráca. Aj opakovanie ročníka sa totiž považuje za sústavnú prípravu na povolanie.
4. Z bakalára magister
Ak sa spojí prvý a druhý stupeň vysokoškolského štúdia, sústavná príprava dieťaťa na povolanie sa začína dňom zápisu na také vysokoškolské štúdium. Sústavnou prípravou na povolanie je aj obdobie po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.
To znamená, že ak dieťa urobilo bakalársku skúšku v júni a v septembri pokračuje štúdiom na druhom, magisterskom stupni, nárok na daňový bonus má rodič aj cez prázdniny.
5. Z magistra doktorand
Podľa zákona o prídavku na dieťa sa za nezaopatrené dieťa nepovažuje dieťa, ktoré už získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Ak teda dieťa nastúpi na doktorandské štúdium, obdobie tohto štúdia sa nepovažuje za sústavnú prípravu na budúce povolanie a rodič nemá nárok na daňový bonus.
6. Viac vysokých škôl
Priznanie bonusu je okrem iného ohraničené vekom dieťaťa (do 25 rokov) ale aj formou štúdia. Bonus si možno uplatniť len pri dennej forme štúdia. Ak sa dieťa po získaní vysokoškolského vzdelania druhého stupňa zapíše na ďalšiu vysokú školu, rodič nárok na daňový bonus stráca. Ak sa však dieťa po zložení bakalárskej skúšky 15. júna opäť v septembri zapísalo na bakalársky študijný program na inej vysokej škole, rodič má naďalej nárok na daňový bonus. Pozor však na to, že obdobie medzi vysokoškolskými štúdiami prvého stupňa sa nepovažuje za sústavnú prípravu na povolanie, a preto rodič za júl, august nemá nárok na daňový bonus. Zamestnávateľ mu naposledy vyplatí bonus za jún a potom opäť za september.
7. Štúdium v ČR
Mnoho maturantov sa aj tento rok rozhodlo pre štúdium v Česku. Ich rodičia však nárok na daňovú úľavu automaticky nestrácajú. Sústavnou prípravou dieťaťa na povolanie je aj iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia nášho ministerstva školstva postavené na úroveň štúdia na našich stredných a vysokých školách. Stredisko ministerstva školstva na uznávanie dokladov o vzdelaní zo zahraničia potvrdzuje, či je štúdium v zahraničí rovnocenné so štúdiom na Slovensku. Na stránke ministerstva školstva www.minedu.sk je v časti Uznávanie dokladov o vzdelaní zo zahraničia zoznam štátom akreditovaných univerzít a vysokých škôl z Českej republiky. V prípade, že dieťa navštevuje jednu z týchto škôl ako riadny študent, rodič nemusí žiadať Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní o posúdenie štúdia na účely vydania potvrdenia pre priznanie prídavkov na deti, daňové úľavy, zdravotné a sociálne poistenie.