Z reprezentatívneho prieskumu, ktorý si v agentúre Focus objednala sprostredkovateľská spoločnosť Partners Group SK, vyplýva, že až dve tretiny domácností ohrozuje finančný kolaps, ktorý vyplýva z neschopnosti pracovať s rodinným rozpočtom a vytvárať finančnú rezervu. TREND.sk pripravil sedem odporúčaní, ktoré pomôžu k lepšiemu zvládnutiu rodinných financií.
1. Rozpočtujte
Sledujte svoje príjmy a výdavky, optimálne v nejakom tabuľkovom editore, aby ste ich mohli rýchlo sčítavať. Otrocky však neprepisujte každú položku, ale vytvárajte si skupiny výdavkov, napríklad základné potraviny, lahôdky a podobne. Už po dvoch mesiacoch si všimnete, kde vám uniká najviac peňazí. Zdanlivo to môže byť úplne nenápadná položka. Napríklad obľúbený kolový nápoj.
V druhom kroku si podľa svojich príjmov nastavte denný limit pre bežné výdavky, napríklad 10 eur, a dávajte si záležať, aby ste ho dodržali v rámci mesiaca. Ak jeden deň miniete 15 eur, druhý skúste len 5 eur. Rovnako si nastavte limit aj pre dlhodobejšie výdavky. A keďže nie ste vláda, vo vlastnom rozpočte nepodvádzajte!
2. Porovnávajte
Porovnávanie cenoviek a akciových letákov nie je iba výsadou dôchodcov. Trhové hospodárstvo je založené na práve obchodníkov určiť si cenu a práve zákazníkov nakupovať najlacnejšie. Pozor však, aby ste pre úsporu 50 centov nezaplatili 2 eurá za dopravu.
3. Nehanbite sa za lacný nákup
Možno ste si tiež všimli, ako sa dobre oblečený manažér snaží na parkovisku pred obchodným centrom natlačiť akciový toaletný papier do kufra svojej miliónovej limuzíny (v starej mene). Je to fakt, bohatí ľudia sa nehanbia nakupovať lacno a vyjednávať o cene. To sa od nich treba naučiť.
Typickým príkladom je napríklad snaha mnohých Slovákov pri elektronike preskočiť najlacnejší produkt a vybrať si až druhý či tretí najlacnejší. Kvalitatívne pritom môžu byť rovnaké. Snaha automaticky vyradiť najlacnejší produkt nemusí prospieť našej peňaženke.
4. Aspoň deň na rozmyslenie
Zaujalo vás niečo? Nekúpte si to hneď, ale počkajte do druhého dňa. Možno vám už daný tovar nepríde taký nenahraditeľný. Pravidlo počkať do druhého dňa platí ešte viac, pokiaľ tovar ponúka podomový obchodník.
5. Rezerva na prvom mieste
V rodinnom rozpočte je dôležité nezabúdať na tvorbu finančnej rezervy, z ktorej môže klient financovať výpadok príjmu pri dlhodobej práceneschopnosti, ale aj kúpu pokazenej práčky. Aj keď sa nebankové spoločnosti snažia presvedčiť o opaku, sporiť je výhodnejšie ako si požičať. Len pre ilustráciu: na bežnú práčku môžeme šetriť dva roky, alebo rovnakú mesačnú sumu tri roky splácať nebankovej spoločnosti (ak nevystihnete občasný bezúročný úver).
6. Pozor na nášľapné míny
Aj keď kreditné karty a povolené prečerpania majú svoje výhody, z pohľadu rodinného rozpočtu sú to doslova nášľapné míny. Ak sme v obchode a páči sa nám sveter, ktorý až tak veľmi nepotrebujeme, tak si ho kúpime, iba ak naňho máme. Ak naňho nemáme, ale vo vrecku schovávame kreditnú kartu alebo možnosť prečerpať účet, tak si ho kúpime s odôvodnením, že to neskôr splatíme. A už je zbytočný úver na svete.
V prípade kreditných kariet a povolených prečerpaní platí bod 5, je lepšie mať vlastnú rezervu ako kreditnú kartu.
7. Vzdelávajte sa
Z pohľadu budovania finančnej gramotnosti je dôležité sledovať potrebné informácie. Jedna z najrýchlejších ciest k užitočným správam je stať sa fanúšikom finančnej sekcie eTREND.sk na Facebooku a mať tak denný prísun toho najdôležitejšieho.
Finančne vzdelávať sa dá aj formou hry. ECB aj Národná banka Slovenska majú na svojich stránkach zábavnú flashovú hru, ktorá umožňuje stať sa guvernérom centrálnej banky a riadením úrokovej sadzby lavírovať medzi infláciou a defláciou. Centrálne banky zároveň spustili edukatívnu aktivitu, v rámci ktorej hravou formou približujú dopady vysokej inflácie a deflácie na krajinu.
Pre fanúšikov kníh bažiacich po finančnom vzdelávaní stojí určite za to siahnuť po dvojici publikácií od popredného ekonóma Ľudovíta Ódora „Ekonómia z nadhľadu“ a „Krízonómia z nadhľadu“. O tom, že autor ponúka na vážne témy veľmi svieži pohľad, svedčí aj fakt, že ilustrácie pre knihy nakreslil známy karikaturista Shooty.
Podrobný pohľad na osobné financie ponúka český analytik Dušan Šídlo v knihách „Život ako riziko“ a „Ako nás podvádzajú“ a servítku si pred ústa rozhodne nedáva.
Čo je dobré, na osobné financie sa už zamerali aj slovenskí autori. Juraj Lang a Diana Janíčková napísali „Finančnú gramotnosť pre každého“ a Milan Pavlík „Základy finančného zdravia“.
Čo by si mal klient zapamätať
- Rodinný rozpočet veľa napovie o tom, kde sa dá ušetriť.
- Nakupovať bez porovnávania cien je zbytočne drahé hobby.
- Aj bohatí vedia, že kupovať lacno nie je hanba.
- Pred väčším výdavkom si vezmite aspoň deň na rozmyslenie.
- Nezabúdajte na tvorbu finančnej rezervy.
- Dávajte si pozor na nášľapné míny, ako sú kreditné karty a povolené prečerpanie.
- Aspoň raz týždenne sa ekonomicky vzdelávajte. Dá sa to aj hravo a zábavne.
Nabudúce v rubrike Finančná sebaobrana: Sporíme...
Prečítajte si všetky vydania seriálu a objednajte si RSS odber tu.