1. Zápis do registra zamestnávateľov
Veronika Dubielová, majiteľka poradenskej spoločnosti Účtovná jednotka radí, že zamestnávateľ by sa mal najskôr zaregistrovať v Sociálnej poisťovni. Podľa zákona je povinný prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca. "V praxi je však potrebné registráciu vykonať skôr, aby mal zamestnávateľ pri prihlasovaní zamestnanca už pridelené identifikačné číslo zamestnávateľa a vybavený prístup do elektronických služieb.
Zamestnávateľ sa prihlási do registra zamestnávateľov na tlačive Registračný list zamestnávateľa. Pobočke Sociálnej poisťovne musí oznámiť aj zmenu svojho názvu, sídla, korešpondenčnej adresy a ostatných údajov uvádzaných v Registračnom liste zamestnávateľa do ôsmich dní odo dňa tejto zmeny. Práve na túto povinnosť sa často zabúda.
2. Prihlasovanie zamestnanca do sociálky
Zamestnancov môže prihlasovať a odhlasovať do sociálky výlučne elektronicky. Lehota na prihlásenie zamestnanca je pred vznikom pracovného pomeru, najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca," približuje povinnosť V. Dubielová.
Na prihlásenie zamestnanca použije tlačivo Registračný list fyzickej osoby, kde vyznačí, že ide o prihlášku a tú podá elektronicky.
Nový zamestnávateľ má podľa V. Dubielovej obvykle problém s vyplnením tlačív a s prihlásením zamestnancov pod správnym kódom. V Sociálnej poisťovni je totiž možné vybrať si pri prihlásení až zo 17 kódov typu zamestnanca.
Zamestnávatelia často zabúdajú na prihlasovanie a odhlasovanie zamestnancov z iných právnych vzťahov ako je pracovný pomer. To znamená, že status zamestnanca môže mať aj konateľ, spoločník, člen dozornej rady, člen predstavenstva.
Sociálna poisťovňa upozorňuje aj na časté chyby v Registračnom liste fyzickej osoby, ktorými sú nesprávne uvedenie typu zamestnanca (pravidelný alebo nepravidelný príjem, typ dohody, zamestnanec s odvodovou úľavou) a nesprávne uvedenie údajov pri odhlasovaní zamestnanca v pracovnom pomere v oddiele deväť, časti pracovný pomer (doba určitá alebo neurčitá).
3. Nahlasovanie do zdravotných poisťovní
Vznik platiteľa poistného sa oznamuje v tých zdravotných poisťovniach, v ktorých sú zamestnanci poistencami tiež do ôsmich pracovných dní. Zamestnávateľ použije tlačivo Oznámenie o vzniku, zmene a zániku platiteľa poistného. Do príslušnej zdravotnej poisťovne prihlási podnikateľ aj zamestnancov.
Pri prihlasovaní zamestnanca použije formulár Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie. Na oznámenie má tiež 8 pracovných dní. Ak má zamestnávateľ najmenej troch zamestnancov, oznámenie je povinný podávať výlučne elektronicky.
Špeciálny režim má tiež prihlasovanie dohodárov do zdravotnej poisťovne. Od januára si môže zamestnanec uplatniť odpočítateľnú položku na zdravotné odvody. To okrem iného skomplikovalo nahlasovanie takýchto zamestnancov do zdravotky. Preto V. Dubielová odporúča, aby tieto administratívne povinnosti ponechal podnikateľ radšej na svojho účtovníka alebo mzdára.
4. Registrácia na daňovom úrade
Zamestnávateľ tiež musí podať žiadosť o registráciu na daňový úrad. Odo dňa, kedy zamestnáva, sa stáva platiteľom dane z príjmov zo závislej činnosti. Pre splnenie oznamovacej povinnosti zamestnávateľ použije tlačivo Žiadosť o registráciu, oznámenie zmien, žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty. Lehota na splnenie oznamovacej povinnosti voči daňovému úradu je do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Ak je zamestnávateľ platiteľom DPH, má povinnosť doručovať všetky podania elektronicky, teda aj žiadosť o registráciu musí podať elektronicky. Ak je zamestnávateľ neplatiteľom DPH, môže podať túto žiadosť aj osobne na daňovom úrade alebo poslať poštou.
5. Ďalšie povinnosti
So vznikom pracovného pomeru pribúdajú podnikateľovi ďalšie povinnosti. Zamestnancom musí zabezpečiť vhodné pracovné podmienky, vyplácať mzdu, poskytovať dovolenku či prispievať na stravovanie. Okrem povinností vyplývajúcich zo Zákonníka práce je potrebné venovať pozornosť aj ďalším oblastiam. Ide napríklad o BOZP, ochranu osobných údajov alebo pracovnú zdravotnú službu. Nielen že musí viesť ďalšiu agendu, ale ho to stojí aj peniaze navyše.
6. Viac zamestnancov, viac povinností
Ďalšie povinnosti prichádzajú so zvyšujúcim sa počtom zamestnancov. Jednou z nich je povinnosť platiť koncesionárske poplatky. "Ak zamestnávateľ zamestnáva aspoň troch zamestnancov, je povinný platiť koncesionárske poplatky rozhlasu a televízii," upozorňuje V. Dubielová. Úhrada sa platí za mesiac a jej výška závisí od počtu zamestnancov, pričom začína na sume 4,64 eura až do 464,71 eura. Je rozdelená do piatich skupín podľa počtu zamestnancov. Pozor, sadzba však nie je za jedného zamestnanca.
Zamestnávateľ však musí dať pozor na to, že do počtu zamestnancov sa nezahŕňajú osoby pracujúce na dohody.
Iným príkladom, kde sa môže zamestnávateľ pomýliť, je zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím. "Ak podnikateľ zamestnáva dvadsať a viac osôb, je povinný zamestnávať aj určité percento občanov so zdravotným postihnutím. Inak mu hrozia sankcie," dodáva V. Dubielová.
Seriál pripravujeme s Veronikou Dubielovou, konateľkou spoločnosti Účtovná jednotka, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblastí daní a účtovníctva.
V ďalšej časti seriálu sa dozviete o povinnostiach zamestnávateľa pri platení poistného a príspevkov