V Spojených štátoch je výsledková sezóna za prvý štvrťrok v plnom prúde. Možno povedať, že výsledky zverejnené veľkými bankami – Wells Fargo, JPMorgan Chase a Citigroup – boli lepšie, ako trh očakával, čo podporilo náladu na trhu.
Tento týždeň sa pozornosť investorov sústredí na zverejnené hospodárenie ďalších veľkých bánk ako Goldman Sachs, Bank of America či Morgan Stanley. Investorov sa budú snažiť presvedčiť aj ďalšie významné spoločnosti, napríklad Johnson & Johnson, Netflix, Travelers, IBM, Tesla, AT&T, American Express alebo Procter & Gamble.
Nevyliečiteľní optimisti
„Minulotýždňové výsledky veľkých bánk boli pre investorov pozitívne, ale celkové očakávania sú veľmi opatrné a sledujeme najhlbší medziročný priemerný pokles zisku na akciu od začiatku pandémie covidu . Očakávame zvýšenú akciovú volatilitu, celkovo ostávame neutrálni,“ tvrdí Milan Vaníček z J&T Banky.
„Býci porážajú medvede. Tento rok sa na finančných trhoch niesol v znamení oživenia, čo dodáva optimizmus aj investorom. Najnovší prieskum nálady investorov ukázal, že býci prevyšujú medvede najviac od januára minulého roka, pričom rozdiel medzi náladami dosiahol 24 percent,“ hovorí Martin Luňáček z českej roboticko-poradenskej platformy Portu.
Semafor recesie svieti na červeno. Akciových investorov čaká zrážka s realitou
Investori mali bezpečne dlhý čas na jeseň minulého roka nakupovať akcie kvalitných spoločností vo veľkých zľavách. Odmení trh teraz tých, ktorí sa riadili jedným z najdôležitejších pravidiel a investovali aj v čase poklesu? Teória znie motivačne, avšak bohužiaľ tuzemský bežný investor robí veľakrát všetko naopak.
Analytici oslovení spoločnosťou Refinitiv očakávajú, že spoločnosti zaradené do indexu S&P 500 vykážu za prvý štvrťrok medziročný pokles ziskov o 4,8 percenta pri raste tržieb o 1,7 percenta. Rast zisku sa predpokladá v spoločnostiach v sektore spotrebných tovarov, energetiky a financií, zatiaľ čo slabé čísla sa očakávajú od firiem v sektore základných materiálov a zdravotníctva.
Zatiaľ čo sa spoločnosti pripravujú na vykazovanie najväčšieho poklesu ziskov od začiatku pandémie pred tromi rokmi, býci sa pozerajú na každý prepad a stávkujú na to, že sa obnoví rast a akcie dosiahnu časom nové maximá.
Analytici Bloomberg Intelligence očakávajú, že odreportované firemné zisky za prvý štvrťrok budú „škaredé“ a medziročne klesnú o deväť percent. Investori, ktorí tento rok dokázali zhodnotiť index S&P 500 o osem percent, počítajú prinajlepšom s miernou recesiou a ukončením zvyšovania úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom. Na to, aby sa tak stalo, musí ísť veľa vecí správne. Možné ďalšie otrasy v bankovom systéme, či prelomená odolnosť spotrebiteľa tvárou v tvár pretrvávajúcej inflácii – to sú len niektoré z faktorov, ktoré môžu vyvolať ďalšiu trhovú paniku.
„Ak sa makrodáta spomalia, ale nezrútia, a ak banky preukážu stabilitu svojich súvah, trhy by mohli rásť vďaka nádeji, že miera rastu ziskov v prvom štvrťroku zaznamenala minimá v aktuálnom cykle,“ domnieva sa Madison Faller, globálny stratég JPMorgan Private Bank.
Skeptici tvrdia, že odhady ziskov sú stále príliš vysoké a predpovedajú, že trh klesne ešte hlbšie, keď si to investori uvedomia.
„Akciová rely by mohla pokračovať, ale nie je to môj základný scenár,“ podotýka Rajeev De Mello, globálny makro portfólio manažér spoločnosti GAMA Asset Management. „Výhľad bude opatrný. Existuje veľká neistota, pokiaľ ide o stav hospodárskeho cyklu“. Podľa neho stres v bankovom systéme slúži ako pripomienka účinkov sprísňovania menovej politiky.
Investori by mali byť obozretní a sledovať päť kľúčových oblastí, ktoré budú v tejto výsledkovej sezóne dôležité.
Stres v bankovníctve
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?