Môžu si ho zriadiť v ktorejkoľvek krajine SEPA. Platby, ale napríklad aj výpisy z účtov už budú mať od februára rovnaký formát.
S prechodom na nové bankové platby súvisí aj dočasné obmedzenie služieb bánk. Klienti viacerých bánk nebudú môcť v závere januára zadávať, upravovať a zrušiť inkasá. Fungovať nebudú ani niektoré iné služby. Od 3. februára už budú služby dostupné.
Všetky pobočky VÚB banky budú zatvorené od 31. januára od 18. hodiny do 3. februára do 8. hodiny, fungovať nebude ani internet banking od od 19.30 hodiny do 3. februára do 8. hodiny a obmedzené budú aj služby telefónneho centra.
"ČSOB ukončí preberanie súhlasov s inkasom k 28. januáru o 22. hodine v elektronickom bankovníctve. Súhlasy so SEPA inkasom môžu platitelia začať zriaďovať od 3 februára," informovala hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Tatrabanka bude mať od piatka 31. januára od 22. hodiny do nedele 2. februára do 22. hodiny úplne nedostupný internet banking, mobilnú aplikáciu a VIAMO. V tomto čase rovnako nebude možné využívať TatraPay, CardPay a i:deal.
SEPA inkasá už spustila ako prvá banka na Slovensku Slovenská sporiteľňa s Orangeom. "Spoloční klienti Slovenskej sporiteľne a najväčšieho mobilného operátora tak ako prví pocítia výhody zavedenia nových štandardov v platobnom styku SEPA. Navyše, zákazníci pre úspešný presun ich inkás nemusia vyvíjať žiadnu aktivitu, banka ich preklopila automaticky," informoval hovorca Štefan Frimmer.
Zoznam krajín SEPA
- Krajiny SEPA - Členské krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP): Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Maďarsko, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
- Ostatné územia a autonómne oblasti: Martinik, Guadalupe, Francúzska Guyana, Réunion, Gibraltár, Azory, Madeira, Kanárske ostrovy, Ceuta a Melila, Alandské ostrovy, Mayotte,Sv. Bartolomej, Sv. Martin, Saint Pierre a Miquelon.
- Krajiny, ktoré pristúpili k SEPA: Švajčiarsko, Monako, San Marino.
5 najdôležitejších zmien v bankových platbách
- SEPA platby. Od 1. februára 2014 sa všetky domáce a cezhraničné platby v eurách v rámci krajín Európskeho spoločenstva stanú SEPA platbami. Z účtu sa budú môcť realizovať úhrady a inkasá kdekoľvek v rámci SEPA krajín rovnako a za rovnaký poplatok ako v prípade domácich platieb. Na všetky platby v eurách vám postačí už len jeden účet a jedna platobná karta. Klient zapojený v transakcii platí vždy iba poplatky svojej banky a je o nich vopred informovaný. Na účet príjemcu sa pripíše plná suma, neznížená o poplatky. Výška prevodu nie je obmedzená. Platby do zahraničia musia byť pripísané na účte príjemcu maximálne do nasledujúceho dňa, teda tak ako domáce platby.
- Zmena na IBAN účet. Zmení sa formát čísla účtu, ktorý sa používa pri zadávaní platobných príkazov na Slovensku na medzinárodný formát IBAN (napríklad SK88 0200 1234 5612 3456 7890) a BIC swiftový kód banky v tvare napríklad SUBASKBX (iba v prípade platieb mimo SR). Fyzické osoby (spotrebitelia) budú môcť zadávať číslo účtu príjemcu pri prevodoch v starom formáte až do 1. februára 2016 pre všetky platby v rámci Slovenska. Konverziu čísla účtu do IBAN formátu zabezpečí banka automaticky.
- Internet banking. V niektorých prípadoch sa IBAN nachádza v internet bankingu iba v skrátenej forme. Skracované je vždy iba IBAN vlastného účtu klienta - napríklad v notifikačných SMS. Účty platobných partnerov ostávajú na všetkých miestach v celej dĺžke, aby sa umožnila identifikácia platobného partnera. Klient má k dispozícii kompletný zoznam platobných partnerov a môže ho využívať pri zadávaní domáceho, ale aj zahraničného platobného príkazu. Môže rozoznať domácich a zahraničných partnerov na základe prvých dvoch znakov ich IBAN (napríklad SK, CZ). Pri nových platobných partneroch musí klient zadávať už IBAN, pri pôvodných platobných partneroch sú čísla účtov automaticky prekonvertované na IBAN.
- Zmeny v inkasách. V prípade cezhraničného inkasa už nebude treba otvárať si účet v inej krajine eurozóny. Pokiaľ majú ľudia na svojom účte zriadené súhlasy na inkaso, tieto banka zmení na SEPA inkaso automaticky. Budú si môcť zriadiť inkaso nie len u slovenského inkasanta, ale aj u zahraničného. Súhlas s inkasom už dáva platiteľ priamo príjemcovi a nie banke. Ak máte nastavené inkasá pre svoje opakujúce sa platby, nemusíte ich meniť, banka to urobí za vás. Účty budú chránené proti neodsúhlaseným inkasám. Svoj účet si môžete úplne zablokovať proti akémukoľvek inkasu, alebo ho otvoriť pre všetky inkasá. Úroveň ochrany účtu sa dá nastaviť priamo v internet bankingu. Pri nesprávnych a neoprávnených debetoch na SEPA inkaso máte nárok na vrátenie peňazí. Po zrealizovaní inkasa máte právo do ôsmich týždňov požiadať o vrátenie peňazí. Pokiaľ by šlo o neautorizované inkaso, teda klient platiteľ naň nedal mandát alebo ho odvolal u dodávateľa, lehota sa posúva až na 13 mesiacov.
- Čo je to identifikátor CID. Identifikátor príjemcu CID slúži na jednoznačnú identifikáciu inkasanta. Musí ho mať pridelený každý subjekt, ktorý chce využívať SEPA inkaso ako príjemca platby, keď si bude inkasovať finančné prostriedky z účtu platiteľa na základe mandátu. O pridelenie kódu CID musí inkasant požiadať banku. Vyplní elektronický formulár a banka mu zabezpečí pridelenie identifikátora z centrálneho registra CID vedeného v NBS.
Zdroj: VÚB