1. Nazrite do registra NBS

Podľa zákona o finančnom sprostredkovaní a finančnom poradenstve môžu v pozícii poradcu či sprostredkovateľa pôsobiť len licencovaní jedinci a spoločnosti. Ich právne postavenie sa dá ľahko overiť v registri Národnej banky Slovenska. Z pohľadu klienta je dôležité vedieť, či je daný človek zapísaný ako agent alebo poradca. Platí však, že nie je agent ako agent:

Finančný poradca: V zmysle zákona je jeho prínos pre klienta najväčší, pretože nie je nijako závislý od finančných inštitúcií, ako sú banky a poisťovne. Zákon mu doslova zakazuje brať od nich provízie. Platený je iba honorárom od klienta. Finančný poradca môže byť fyzická osoba, ale aj firma (právnická osoba). Tento model sa takmer nevyužíva, takýchto subjektov je minimum a ich služby využívajú najmä firmy napríklad pri zabezpečení investičných úverov či poistení podnikateľských rizík.

Samostatný finančný agent: Ide spravidla o firmy, ktoré sú platené províznym spôsobom a pracujú pre väčšinu bánk alebo poisťovní. Často majú v rôznych bankách dohodnuté rovnaké provízie, aby klientom radili najvhodnejší produkt a nenechali sa ovplyvniť vyšším zárobkom. Vždy je dôležité zaujímať sa, s akými bankami a poisťovňami má samostatný finančný agent zmluvnú spoluprácu. Môže sa totiž stať, že aj napriek svojmu názvu pracuje takáto firma len pre jednu banku alebo poisťovňu. 

Podriadený finančný agent: Najčastejšie sú to jednotlivci pracujúci pod samostatnými finančnými agentmi. Pre koho pracujú, sa dá zistiť, v registri NBS je totiž uvedený samostatný finančný agent, ktorý navrhol ich zápis. Ak si overujeme podriadeného agenta, mali by sme si overiť aj jeho nadriadenú spoločnosť (samostatného agenta).

Viazaný finančný agent: Sú to jednotlivci alebo aj spoločnosti, ktoré pracujú výhradne pre jedinú inštitúciu (banku či poisťovňu). Povedané inak, sú to díleri jednej značky, čo na jednej strane znamená, že podrobne poznajú predávaný produkt, ale určite vám nepovedia, že u konkurencie by ste nakúpili výhodnejšie.

Aby to bolo ešte zložitejšie, niektoré spoločnosti môžu byť zároveň samostatným aj viazaným agentom. Zákon rozlišuje šesť sektorov (prijímanie vkladov, poskytovanie úverov, poistenie a zaistenie, kapitálový trh, II. pilier a III. pilier) a pre každý môže mať agent iný status. Napríklad Tatra banka, ktorá je sama bankou, je zároveň viazaným agentom pre sektor úverov a pre tretí pilier, z čoho vyplýva, že okrem vlastných úverov môže sprostredkovať aj úvery pre inú inštitúciu a tiež je samostatným agentom pre sektor poistenia.

Platí, že kto nie je zapísaný v registri, nesmie vykonávať finančné poradenstvo a finančné sprostredkovanie. S jednou výnimkou:

Zamestnanec finančnej inštitúcie: Ak napríklad zamestnanec banky ponúka na pobočke úvery a vkladové produkty svojej banky a je v riadnom pracovnom pomere (teda nie živnostník) v registri zapísaný byť nemusí. A to ani vtedy, keď predáva aj poistenie. V takom prípade však vystupuje v pozícii zamestnanca samostatného alebo viazaného finančného agenta a tým agentom je, samozrejme, banka.

2. Nie je to dlžník?

Okrem registra NBS stojí za to nazrieť aj do registra dlžníkov Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní (VšZP, Union, Dôvera). Na mieste je totiž otázka, ako to s vašimi peniazmi môže myslieť seriózne niekto, kto neberie vážne ani svoje zákonné povinnosti.

3. Pýtajte si referencie

Kto robí svoju prácu dobre, má určite veľa spokojných klientov. Ten, komu poradil a ušetril nemálo peňazí, sa o svoj dobrý pocit rád podelí. Naopak, zbystrite pozornosť, ak vám finančný agent ani nepovie, od koho má váš kontakt.

4. Hľadajte nespokojných klientov

Vďaka internetu je pomerne jednoduché podeliť sa o negatívne skúsenosti. Na blogoch a v diskusných fórach je množstvo upozornení na neseriózne praktiky. Využite to a do internetového prehliadača napíšte meno finančného agenta, s ktorým chcete spolupracovať, ale aj firmu, pre ktorú pracuje. A rovnako si v ďalšej fáze "vygooglite" aj produkt, ktorý vám odporúčal. 

Prečítajte si všetky vydania seriálu a objednajte si RSS odber tu.