Dostanem hypotéku, alebo nie? Toto je v poslednom období častá otázka bežných Slovákov, ktorí chcú či potrebujú riešiť svoje bývanie, napriek sprísneniu podmienok na trhu a vyšších úrokom pri nových úveroch.

V tomto prípade platí – čo banka, to vlastné špecifické podmienky. Klienta zvyčajne posudzujú v troch základných kategóriách, a to cez jeho osobný profil, dokladovanie príjmu a nehnuteľnosť, ktorú zvažuje financovať, objasňuje pre TREND Zuzana Hromníková, hypotekárna špecialistka Gepard Finance.

Podmienky sa od roku 2023 zmenili

Rok 2022 bude stále zapísaný ako rok ukončenia éry superlacných hypoték, ktoré boli z dlhodobého hľadiska veľkým neštandardom. Tento rok Národná banka Slovenska obmedzila nadmerné zadlžovanie ľudí vo vyššom veku, keďže tretina úverov svojou splatnosťou zasahuje za produktívny vek dlžníkov. Inak povedané, z nízkej penzie by sa vysoká hypotéka len ťažko splácala, treba tomu predísť.

Maximálna výška úveru sa po novom znižuje o 0,25-násobok čistého ročného príjmu klienta za každý rok presahujúci vek 40 rokov. Napríklad 45-ročný človek môže požiadať o úver vo výške už len 6,75-násobku svojho ročného príjmu namiesto pôvodného 8-násobku.

Nové hypotekárne pravidlá zasahujú najmä ľudí vo vyššom veku, ale aj takých, ktorí nemajú dostatočné úspory či iné vlastné zdroje na doplatenie kúpnej ceny nehnuteľnosti, respektíve majú nízky príjem. Štandardne by mali mať žiadatelia našetrené 20 percent zo sumy nehnuteľnosti, čo nie všetci dokážu naplniť.

Treba však splniť aj ďalšie podmienky finančných inštitúcií. Dôležitá pre banky je dĺžka podnikania, druh podnikania, ako aj výška akceptovaného príjmu.  Banka sa bude žiadateľa pýtať na príjem, povolenie, či  je zamestnaný  na trvalý pracovný pomer alebo pracuje na živnosť.

Do príjmu sa zahŕňajú aj diéty zamestnancov na Slovensku, ale aj všetky druhy dôchodkov. Rovnako banky zaujíma aj typ nehnuteľnosti, ktorý chce niekto kúpiť a financovať. Každá finančná inštitúcia má nastavené vlastné kritériá, ktoré interne vyhodnotí a zaradí klientov do určitej ratingovej skupiny. 

Treba sa vyvarovať negatívnych záznamov

Pri všetkých žiadateľoch má najzásadnejší vplyv na rating klienta úverová história, ktorú si banky preverujú v registri bankových a nebankových úverov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa