Preplácanie onkoliekov má byť efektívnejšie
Čo sa týka dostupnosti onkologickej liečby, nožnice medzi Slovenskom a zvyškom Európy sa stále rozširujú, a to aj oproti susedným štátom vrátane Čiech, Maďarska alebo Poľska. Kým sa v súčasnosti dostane pacient s podozrením na rakovinu k adekvátnej liečbe, trvá to podľa Národného centra zdravotníckych informácií približne 160 až 185 dní.
Dôvody zdĺhavého procesu vidia odborníci najmä v systémových faktoroch, ako sú napríklad dlhé čakacie doby u špecialistov, prestoje po vyhodnotení čiastkového vyšetrenia či nesprávne stanovená diagnóza v úvode choroby.
„Prevažná väčšina onkologických liekov býva zdravotnými poisťovňami zamietnutá, napríklad z dôvodu, že potrebný liek nie je zahrnutý v kategorizácii, treba vraj počkať pár mesiacov. Pacienti sa však toho už nemusia dožiť. Neraz si liečbu musia hradiť z vlastného vrecka, prípadne za pomoci rodiny, čo je pre nich finančne neúnosné,“ objasňuje problémy praxe M. Lévyová.
Kategorizačná komisia však na októbrovom zasadnutí schválila, že sa inovatívne onkologické lieky Kyprolis (na liečbu mnohopočetného myelómu), Alunbrig (karcinóm pľúc), Keytruda (liečba rakoviny kože) a Phesgo (liečba rakoviny prsníka) budú po novom preplácať z verejného zdravotného poistenia.