Na snímke reportáž e health, recepty fungujúce cez elektronický systém.
Zdroj: Martin Domok

Budú lieky na výnimku nedostupnejšie?

Reálne hrozí, že takzvané lieky na výnimku budú nedostupnejšie ako v súčasnosti. Novela zákona o liekoch totiž zdravotným poisťovniam určila, že na lieky môžu minúť len necelé štyri percentá z rozpočtu. Niektoré poisťovne hlásili, že prekročili tento limit už koncom októbra. Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje navýšiť dané percentá tak, aby odrážali potreby praxe.

„Rezort ráta s tým, že už na papieri nebudeme mať výnimkové lieky, lebo všetky budú kategorizované. To však nie je pravda. Mnohým výrobcom sa kategorizácia jednoducho neoplatí, výnimky budú existovať vždy. Navyše sú často nákladné,“ vysvetľuje  M. Lévyová.

Predtým bola väčšina nových inovatívnych liekov hradená v tzv. výnimkovom režime. To znamená, že bolo na posúdení a uvážení zdravotnej poisťovne, či liek z prostriedkov verejného zdravotného poistenia uhradí alebo nie. Po schválených zmenách však rezort zdravotníctva uvádza, že inovatívnu liečbu by zdravotné poisťovne mali štandardne uhrádzať.

Lekárnici sa však obávajú, že rezort bude schvaľovať úhrady rôznych inovatívnych liekov s vágnymi a nepresnými cenovými stropmi, pričom financie na špeciálne úhrady pri raritných diagnózach sa budú stále čerpať z rovnakého balíka verejných zdrojov, čo ešte viac prehĺbi jeho deficit.