Duplicitné štatistiky nechránia potravinovú bezpečnosť
Podnikatelia, ktorí umiestňujú na trh napríklad pšenicu, jačmeň, ovos či kukuricu, musia ministerstvu pôdohospodárstva oznamovať stav skladových zásob štandardne dvakrát ročne, počas mimoriadnej situácie a núdzového stavu raz mesačne. Cieľom novovzniknutej povinnosti je podľa ZPS sledovať potravinovú bezpečnosť štátu.
Tieto údaje navyše zbiera aj Štatistický úrad, čiže ide o duplicitnú administratívnu záťaž. Zozbierané štatistiky sú ale pre stanovený účel nepoužiteľné, pretože stav zásob prvovýrobcov, distribútorov a spracovateľských podnikov sa dynamicky mení a nahlásené dáta neposkytujú informácie o situácii na trhu.
Kým vláda vymýšľa novú nezmyselnú byrokraciu, Slováci majú úplne iné starosti. Ľudia začali prispôsobovať nákupné košíky cenám potravín – tento trend už potravinári zbadali, prezrádza pre TREND Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
„Napríklad spotrebitelia začínajú viac nakupovať rastlinné tuky, keďže pravé maslo má vysokú cenu a niektorí zákazníci si ho vždy nemôžu dovoliť kúpiť. Naši pekári hovoria, že spotrebitelia začínajú obmedzovať nákupy sladkého pečiva a vianočiek. Nasledujú žemle a rožky. Najmenší pokles je v položke chlieb,“ spresnila. Rovnako ľudia začínajú nakupovať v menšom množstve. Obmedzujú veľké nákupy a skôr začínajú premýšľať, na čom by ušetrili.