Dvojaký meter na dostupnosť stravovania

Gastrolístkami zvykneme platiť za obed.
Zdroj: archív

Štát od zamestnávateľov požaduje to, čo sám nerobí a to doslova. Ak firma chce, aby bol príspevok na stravovanie daňovým výdavkom, musí ho svojim zamestnancom vyplatiť vopred, s odôvodnením, že cieľom príspevku je zlepšiť dostupnosť stravovania najmä pre zamestnancov s nižšími príjmami, upozorňuje Ján Solík, prezident ZPS.

Zamestnávateľovi tak vzniká dvojitá byrokracia, pretože vopred nepozná budúcu dochádzku svojho zamestnanca. V prípade, ak tento neodpracuje všetky pracovné dni v mesiaci, príspevok mu zamestnávateľ obvykle dodatočne kráti.

Úplne iná situácia však platí pri príspevku za stravu počas pracovných ciest – v tomto prípade legislatíva vyplácanie vopred nepožaduje. Rovnaký meter štát neuplatňuje ani pri sociálnych a nemocenských dávkach, ktoré sú spravidla vyplácané spätne.

Popri byrokratickom nezmysle sa zvezú aj dobré správy. Minimálna hodnota stravného lístka by mala od nového roka stúpnuť zo súčasných 4,80 eura na 5,10 eura, potvrdil rezort práce pod vedením Milana Krajniaka. 

Stravenkové lístky sa budú po novom v prevažnej miere vydávať už len elektronicky, teda formou platobnej karty. Výhodou bude, že zamestnanec  zaplatí vždy požadovanú sumu, ktorá sa mu strhne z „kreditu“ ako pri bežnej platobnej karte. Podľa  Juraja Králika, výkonného riaditeľa Asociácie moderných benefitov, sa elektronizácia gastrolístkov bude týkať viac ako pol milióna zamestnancov.