Úsporné opatrenia vlády, sprevádzané zvýšením DPH a zavedením transakčnej dane, negatívne ovplyvnia hospodárstvo. Reálne mzdy budú zaťažené rastúcimi cenami, čo spolu s očakávaným rastom cien nehnuteľností zníži dostupnosť bývania. Navyše, zhoršenie ratingu Slovenska, ktoré ohlásila agentúra Moody’s, spomalí tempo poklesu úrokov hypoték oproti pôvodným predpokladom. Ľudia, ktorí plánujú kúpu bývania, budú čeliť neistote na trhu s nehnuteľnosťami a v oblasti dostupnosti úverov.
Zníženie ratingu a jeho dôsledky
Medzi ekonómami panuje zhoda, že vládny konsolidačný balík bol zvolený nešťastne, pričom najväčšiu kritiku si vyslúžilo zvýšenie DPH a transakčná daň. Opatrenia sú síce zamerané na stabilizáciu rozpočtu, no ich vplyv na ekonomiku a hospodársky rast môžu byť zásadné. Pochybnosti vyvoláva aj otázka, či vláda dokáže naplniť príjmové očakávania vo výške 2,7 miliardy eur v roku 2025.
Tieto faktory prispeli k rozhodnutiu agentúry Moody’s znížiť rating Slovenska. Analytici pripomínajú, že ide už o druhé zníženie ratingu od nástupu novej vlády v októbri 2023. Prvé prišlo od agentúry Fitch ešte v decembri 2023, keď upozornila na oslabenie ekonomického rastu. Aj agentúra Moody’s pri rozhodovaní zohľadnila neistotu spojenú s konsolidáciou a očakávané ekonomické riziká.
„Aktuálne zhoršenie ratingu Moody’s ukazuje, že napriek prijatiu konsolidácie je ekonomický vývoj Slovenska neistý a investori sa musia mať viac na pozore. Už samotný fakt, že Slovensko ratingovo kleslo na úroveň spred vstupu do EÚ v roku 2003, je výpovedný,“ zdôraznil Marián Búlik, analytik OVB Allfinanz Slovensko.
Vplyv rozhodnutia jednej z troch kľúčových agentúr je badateľný. Riziková prirážka slovenských dlhopisov sa zrejme zvýši, čo spôsobí, že vláda si bude požičiavať za vyššie úroky. To predraží dlhovú službu, zvýši výdavky štátneho rozpočtu a vytvorí tlak na prijímanie ďalších opatrení. „Štát si pri ďalších emisiách dlhopisov zrejme požičiava za vyšší úrok ako naposledy pred niekoľkými týždňami,“ varuje odborník.
Zhoršený rating tiež naznačuje, že vláda bude mať v roku 2026 problémy udržiavať stanovený schodok štátneho rozpočtu, čo by mohlo vyvolať podľa M. Búlika potrebu ďalších daňových opatrení alebo obmedzenia verejných výdavkov s ďalším negatívnym vplyvom na ekonomiku.
Riziko vyšších úrokových sadzieb
Rozhodnutie Moody’s má priamy vplyv na rizikovú prirážku slovenských dlhopisov. Ako upozorňuje M. Búlik, otázkou zostáva, do akej miery sa úročenie dlhopisov zvýši. Hoci riziková prirážka voči nemeckým dlhopisom nemusí narásť, bude to skôr dôsledkom zhoršenia situácie v Nemecku než zlepšenia ekonomických vyhliadok Slovenska.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?