Začiatkom januára zaplavili nemecké cesty kolóny traktorov. Nemeckí poľnohospodári protestnými akciami žiadali od vlády, aby neprestala dotovať naftu na poľnohospodárske účely. Po tlaku farmárov vláda urobila isté ústupky a predĺžila zvýhodnenie na takzvanú „zelenú naftu“ na nasledujúce dva roky.

Farmári testujú odolnosť najväčšej ekonomiky Európy. Nemecká vláda sa nevyhne škrtom
Neprehliadnite

Farmári testujú odolnosť najväčšej ekonomiky Európy. Nemecká vláda sa nevyhne škrtom

Medzitým sa však na európske cesty vydali farmári vo Francúzsku, Grécku, Taliansku, Rumunsku či Belgicku a ich tlak sa stupňuje.

Hoci v jednotlivých krajinách majú i špecifické požiadavky, v protestných akciách spoločne kritizujú rastúce náklady, nízke príjmy či prísne európske regulácie spojené s Green Dealom (Európskou zelenou dohodou). Čoraz ostrejšie sa začínajú stavať proti dovozu lacných potravín a agrokomodít z tretích krajín.

Upozorňujú, že zatiaľ čo na nich sa každý rok vzťahuje viac a viac európskych normatívov, do Európskej únie (EÚ) sa dostávajú komodity, ktoré prísne pravidlá dodržiavať nemusia.

Z farmy do Bruselu

V roku 2020 Európska komisia (EK) v rámci opatrení Green Dealu predstavila stratégiu Z farmy na stôl. Vytýčila ambiciózne ciele, ktoré majú na jednej strane viesť ku klimatickej neutralite v roku 2050, na druhej strane majú zabezpečiť dostatok potravín pre milióny Európanov. Tie však nemajú byť len také hocijaké. Musia byť nielen kvalitné a výživné, ale i cenovo dostupné.

Po štyroch rokoch sa v Bruseli konajú rozsiahle protestné akcie, do ktorých sa zapájajú tisícky poľnohospodárov z celej EÚ. Počas mimoriadneho samitu o revízii dlhodobého rozpočtu Únie v prvý februárový deň chceli upozorniť, že situácia je vážna. Hovoria o stále ťaživejšej ekonomickej situácii. Sťažujú sa na komplikácie pri predaji v domácich i nadnárodných agroreťazcoch či na zaplavenie európskeho trhu nekvalitnými, lacnými potravinami z tretích krajín.

V systéme spoločnej európskej poľnohospodárskej politiky založenej na dotáciách menší farmári často ťahajú za kratší koniec v porovnaní s veľkými hráčmi v agrodpodnikaní.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa