Veľké štáty sa bohatších ľudí snažia zdaniť najmä prostredníctvom vysokých majetkových daní. Boháči za vlastnenie luxusných sídiel vo Francúzsku ročne zaplatia štátu milióny eur. Konkrétna výška dane závisí od ceny nehnuteľností. Takéto zdanenie majetnejších ľudí je na Západe vnímané ako určitá forma spravodlivosti. Na rozdiel od kapitálu nehnuteľnosť nie je možné presunúť do zahraničia a milionári reálne zaplatia výrazne viac ako bežní ľudia.

Medzinárodné inštitúcie roky tlačia na Slovensko, aby zmenilo systém výpočtu dane z nehnuteľností a podobne ako na Západe závisela výsledná daň najmä od jej hodnoty. Lenže zavedenie západnej spravodlivosti môže byť v slovenských podmienkach nespravodlivé. „Západný svet sa vyvinul tak, že bohatí ľudia bývajú v iných štvrtiach ako chudobní. V rámci jedného mesta tak ľudia môžu platiť vysoké aj nízke dane z nehnuteľností,“ hovorí Vladimír Baláž, ekonóm prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied. Štát na základe cenových máp presne stanoví oblasti s vysokými a nízkymi cenami bytov alebo domov a následne od bohatých ľudí vyberie viac eur.

„Slovensko je v tomto iné. Bohatší aj chudobnejší ľudia spolu bežne žijú v jednej štvrti. Dôchodca celý svoj život prežil napríklad v Záhorskej Bystrici. Napriek tomu, že býva v drahej nehnuteľnosti, nebude mať dosť peňazí na zaplatenie vysokej dane,“ upozorňuje V. Baláž. V tejto časti Slovenska sa ceny domov postavených ešte v minulom storočí bežne pohybujú okolo 350-tisíc eur. V prípade, že ľudia ešte počas svojej pracovnej kariéry zvládli obydlie zatepliť a zrekonštruovať, môže byť cena domu pokojne aj viac ako 400-tisíc eur. Ak štát určí, že takto drahé nehnuteľnosti budú zdanené len jednopercentnou sadzbou, majitelia budú musieť raz ročne zaplatiť 3 500 až 4-tisíc eur.

Priemerný dôchodok v júni 2024 dosiahol takmer 678 eur. Starý človek od štátu ročne dostane viac ako 8-tisíc eur. Zavedenie jednopercentnej dane z ceny nehnuteľnosti by oberalo dôchodcu o polovicu ročného príjmu. Mnohí ľudia si nebudú môcť dovoliť prežiť starobu vo vlastných domoch a vysoká daň ich prinúti predať svoje byty alebo domy. Pre spomínané riziká je ťažké vnímať reformu dane z nehnuteľností v slovenských podmienkach ako férovú.

Štát môže tento problém vyriešiť oslobodením dôchodcov od vysokej dane. Takéto riešenie však môže vyvolať značnú nespokojnosť u pracujúcej časti populácie. Zároveň bohatým ľuďom by sa platenie vysokých daní dalo obísť prepísaním luxusného domu na starých rodičov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa