Námorný obchod má pre globálnu ekonomiku zásadný význam. Jeho objem dosahuje úroveň 16 percent svetového HDP. Čo je dôležitejšie, zabezpečuje špecializáciu práce, a tým vytvára tlak na pokles cien a rast produkcie. V posledných rokoch je však v ohrození.
V Severnom mori vybuchujú plynovody. Lode v Čiernom mori natrafia na občasnú mínu či riadenú strelu. Čína si stavia umelé ostrovy a ignoruje rozsudky medzinárodných súdov. Medzitým čierna flotila lodí prepravujúca nelegálne tovary, najmä ruskú ropu, dosahuje desatinu všetkých tankerov. A do toho všetkého sa jemenskí húsíovia rozhodli, že potrestajú Západ za podporu Izraela útokmi na lode plávajúce z Ázie do Stredozemného mora. Zákon morí je v úpadku, konštatuje Economist.
Otvorené moria sa po roku 1945 stali základom americkej doktríny globalizácie. Až doteraz najpočetnejšia lodná flotila sveta, čítajúca takmer 300 vojnových lodí a 340-tisíc vojakov, dokázala chrániť svetový obchod. Posledné roky to ide čoraz ťažšie. Situácia sa podľa americko-škótskeho historika Nialla Fergusona vyvíja podobne ako v prípade britského impéria v medzivojnovom období, čo malo na Spojené kráľovstvo aj svetový poriadok zásadný a ďalekosiahly dosah.
Je to Donald Trump, ktorý dokonalo reprezentuje túto paralelu, keď voliči aj elita nemajú záujem niesť náklady na odstrašenie nepriateľov. Vzácne zdroje chcú sústrediť doma. V takejto situácii ale rastie riziko konfrontácie, kedy nepriateľské mocnosti vedia, že priame či nepriame útoky na pozíciu Spojených štátov ich nemusia výraznejšie ohroziť.
Pre pozíciu Washingtonu je to prekérna situácia. Na jednej strane musí stoj čo stoj zachovať status quo, no na strane druhej to musí spraviť tak, aby neprišlo k väčšej eskalácii. Minimálne nie pred prezidentskými voľbami. Už aj bez toho sa Spojené štáty nachádzajú v ťažkej finančnej situácii, keď dlh krajiny každého pol roka rastie o bilión dolárov. Nehovoriac o neschopnosti nájsť personál do armády, keď potrebné kritéria pre kondičné či trestné dôvody nespĺňajú tri štvrtiny mladých mužov.
Konanie Spojených štátov aj preto vyzerá rozpačito. Vo štvrtok a následne v sobotu ráno síce zaútočili na 60 cieľov v Jemene, aby narušili povstaleckú infraštruktúru, no svoj zámer avizovali dni dopredu. Je preto možné očakávať, že škody húsíov budú iba minimálne a rozhodne nezabránia opakovaniu útokov na lode plávajúce cez Červené more.
Keďže tieto útoky sa odohrali tesne pred taiwanskými voľbami, nie je veľkou špekuláciou, považovať ich skôr za odkaz Číne. Ak by totiž Peking nespokojný s výsledkom volieb zavelil na blokádu ostrova, na globálnu ekonomiku by to malo dramatický vplyv. Podľa odhadov Bloombergu by blokáda Taiwanu a následné protiopatrenia spojencov odsekli z globálneho HDP päť percent. S istotou by to spôsobilo silnú recesiu ešte pred americkými prezidentskými voľbami. Už teraz je podľa niektorých ekonómov domáca recesia napriek obrovským výdavkom americkej vlády vysoko pravdepodobná, hoci to nie je prevládajúci názor.
Navyše, snaha stabilizovať situáciu na Blízkom východe a znova otvoriť bezpečnú cestu cez úžinu Báb al-Mandáb je nákladná a viaže príliš veľké americké sily. Eskalácia situácie na Taiwane by Spojené štáty vystavila ťažkej dileme. Našťastie, v podobne ťažkej ekonomickej a politickej situácii sa nachádza aj Irán, ktorý podľa zdrojov agentúry Reuters nemá záujem sa do aktuálneho konfliktu hlbšie zapájať. Všetko ale nechá na húsíoch, ktorí dokážu pomocou lacných zbraní a flexibilných útokov viazať drahé americké sily. Tie sú často nútené riadenými strelami v hodnote miliónov dolárov zasahovať ciele v hodnote stoviek dolárov.
Útoky na lode v Červenom mori prinášajú ďalšiu eskaláciu situácie na Blízkom východe
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?