Začiatok roka nabáda k analýze prieniku ekonomiky, národnej politiky a globálnej geopolitiky. Na začiatok by ste mohli predstaviť, že tieto tri oblasti budú v súlade. Sú totiž úzko prepojené, čo naznačuje posilňovanie ich vzájomných dynamík. Rok 2024 však priniesol neobvyklé rozdiely v tomto vzťahu, ktoré sa počas roka ešte prehĺbili.
Začnime geopolitikou. V roku 2024 si Rusko viedlo lepšie vo vojne na Ukrajine, než predpovedali konsenzuálne prognózy pred rokom. Podobne, ľudské utrpenie a fyzická deštrukcia spôsobené vojnou medzi Izraelom a Hamasom v Gaze prekročili už aj tak pesimistické očakávania a rozšírili sa do ďalších krajín, ako je Libanon. Zdanlivá beztrestnosť mocných, spolu s nedostatkom efektívnych mechanizmov na zabránenie humanitárnym krízam, prehĺbili v mnohých ľuďoch pocit, že globálny poriadok je nevyvážený a chýbajú mu akékoľvek vynútiteľné pravidlá.
V oblasti domácej politiky dominovala vo viacerých krajinách nestabilita. Vo Francúzsku a Nemecku, dvoch najväčších ekonomikách Európy, došlo k pádu vlád, čo zanechalo Európsku úniu bez politického vedenia. A po víťazstve Donalda Trumpa v minulomesačných prezidentských voľbách sa USA pripravujú na politickú transformáciu, ktorá pravdepodobne prinesie výrazné posilnenie vplyvu novej „kontra-elity.“
Medzitým tzv. „prospechárska os“ – zložená z Číny, Iránu, Severnej Kórey a Ruska – odmieta Západom dominovaný medzinárodný poriadok. Ďalšie nedávne udalosti – od náhleho vyhlásenia výnimočného stavu odvolaným juhokórejským prezidentom až po kolaps režimu Bašára al-Asada v Sýrii – posilnili dojem, že žijeme v dobe výnimočnej geopolitickej a politickej volatility.
Rok 2024 priniesol aj znepokojujúce makroekonomické výzvy. Európske problémy sa prehĺbili, keďže krajiny zápasia s nízkym rastom a veľkými rozpočtovými deficitmi. Čína zase nedokázala adekvátne reagovať na jasné riziko „japonifikácie“ – nepriaznivá demografia, zadlženosť a pretrvávajúci pokles trhu s nehnuteľnosťami podkopávajú rast, ekonomickú efektivitu a dôveru spotrebiteľov.
A predsa si akciové trhy zachovali relatívnu stabilitu a priniesli vysoké výnosy, vrátane takmer 60 rekordne vysokých záverečných hodnôt indexu S&P. Hlavným dôvodom je výnimočný výkon americkej ekonomiky. Na rozdiel od očakávaní väčšiny ekonómov sa USA namiesto oslabenia posunuli ešte ďalej dopredu. Vzhľadom na množstvo zahraničného kapitálu, ktoré USA priťahujú, a na rozsah investícií do budúcich hnacích síl produktivity, konkurencieschopnosti a rastu je pravdepodobné, že v roku 2025 budú naďalej prekonávať ostatné hlavné ekonomiky.
Jeden z dôsledkov tohto úspechu je, že Federálny rezervný systém USA nepriniesol očakávané zníženie úrokových sadzieb o 1,75 až 2 percentuálne body, ktoré trhy pred rokom predpokladali. Tento trend má pokračovať: na decembrovom zasadnutí Fed signalizoval menej znížení v roku 2025 a vyššiu dlhodobú sadzbu.
Avšak politická a geopolitická nestabilita – a obmedzené vyhliadky na významné zlepšenie – predstavujú riziko pre udržateľnosť výnimočnosti americkej ekonomiky. Aj keď USA budú pravdepodobne naďalej prekonávať svojich rovesníkov, rozsah možných výsledkov, pokiaľ ide o rast a infláciu, sa rozšíril. V skutočnosti sú globálne ekonomické a politické výsledky vystavené širšej škále možností, a to kvôli rastúcim rizikám, ale aj potenciálnym inováciám – napríklad v oblasti umelej inteligencie, biotechnológií, potravinovej bezpečnosti, zdravotnej starostlivosti a obrany – ktoré môžu transformovať sektory a urýchliť produktivitu.
Bez zásadného politického reštartu môj základný scenár pre USA zahŕňa mierne nižšiu bezprostrednú mieru rastu, hoci ekonomika bude naďalej prekonávať svojich rovesníkov, a pretrvávajúcu infláciu. To postaví Fed pred voľbu: akceptovať infláciu nad cieľovou úrovňou alebo sa pokúsiť ju znížiť a riskovať recesiu.
Globálne bude pokračovať ekonomická fragmentácia, ktorá donúti niektoré krajiny diverzifikovať svoje rezervy od amerického dolára a skúmať alternatívy k západným platobným systémom. Výnosy na amerických desaťročných vládnych dlhopisoch sa mierne zvýšia, pohybujúc sa prevažne v rozmedzí 4,75 až 5 percent. Finančné trhy môžu čeliť väčším výzvam pri udržiavaní svojej pozície „dobrého prístavu“ v náročnom geo-ekonomickom spoločenstve.
Project Syndicate, 2024.
www.project-syndicate.org