Po obnovení sankcií voči Teheránu sa z trhu stratili milióny barelov ropy. Irán bol pritom tretím najväčším producentom tejto komodity v rámci OPEC-cu; len Irak a Saudská Arábia dokázali produkovať viac.
Saudská Arábia sa vyhráža špekulantom, chce vytlačiť ceny ropy vyššie
Táto ropa počas posledných piatich rokov až tak nechýbala. Po roku 2014 zaplavila trh bridlicová produkcia z USA a od roku 2020 mal trh s ropou úplne iné problémy, ako sú nedostatočné zásoby tejto suroviny.
Všetko sa zmenilo po roku 2022, keď vypukla energetická kríza spôsobená prudkým oživením ekonomiky po pandémii a inváziou Ruska na Ukrajinu. Západ medzičasom uvalil sankcie aj na Moskvu a každý barel ropy začal byť nesmierne cenný. Dlhé roky nízkych cien a boj proti klimatickej zmene spôsobili útlm naftárskeho biznisu. Kapacity zrazu neboli dostatočné, ceny palív stúpali.
Stále tu však bol bývalý gigant z kartelu producentov ropy OPEC. Momentálne už len piaty najväčší producent, stále však s veľkou rezervnou kapacitou a flotilou tankerov naplnených ropou. Stačilo by sa dohodnúť na jadrovom programe, ktorý Iráncom nikto neberie, ale tí sa v minulosti pokúšali obohacovať urán na vyššiu úroveň, než je potrebná na mierové účely.
Bývalý americký prezident Donald Trump zrušil dohodu Baracka Obamu, pretože ju Irán nedodržiaval. Znovu obnovil sankcie. Súčasná administratíva Joe Bidena sa pokúša rozhovory a dohodu oživiť. Po čase rozhovory stroskotali.
Iránske tankery chodia bez kontroly
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?