Nájsť zamestnanie v slovenskej ekonomike v súčasnosti nie je zásadný problém. Aktuálne takmer 9-tisíc spoločnosti nevie obsadiť takmer 111-tisíc pracovných miest. Nezamestnanosť sa už dlhší čas pohybuje na historických minimách. V rozpätí od štyroch do šiestich percent – v závislosti od zvolenej metodiky. Počas najbližších mesiacov sa situácia zásadne nezmení. Znižovanie počtu pracovných miest výraznejšie zasiahne len sektor komunikačných služieb.

„Umelá inteligencia transformuje sektor komunikačných služieb, a to tak, že automatizuje mnohé úlohy a ruší pracovné miesta,“ konštatuje Zuzana Rumiz, generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko. Nejde o miestny fenomén. Ešte väčšia vlna prepúšťania zasiahne v tomto odvetví susedné Rakúsko a Poľsko.

ManpowerGroup dlhodobo monitoruje vývoj na pracovných trhoch rôznych krajín. Priamo na Slovensku pravidelne oslovuje 525 spoločností. Po zistení personálnych plánov na najbližší štvrťrok zostavuje index trhu práce. Zjednodušene, ide o rozdiel medzi spoločnosťami plánujúcimi nábory a prepúšťanie. Plusová hodnota signalizuje vytváranie nových pracovných miest. Mínusová indikuje prepúšťanie zamestnancov. V slovenskej ekonomike jedine sektor komunikačných služieb vykázal výraznú zápornú hodnotu mínus jedenásť. Čistý index trhu práce je v miernom zápore v sektore energetiky a sieťových odvetví. Konkrétne vykázal hodnotu mínus dva. Oblasť obchodu a služieb je na hodnote mínus tri.

Zvyšné sektory sú v pluse. A to dosť výraznom. Najviac pozitívne vidia svoju budúcnosť firmy z oblasti dopravy, logistiky a automotive. V tejto oblasti dosahuje čistý index trhu práce hodnotu 37 percent. Nájsť zamestnanie nebude zložité ani v sektore finančných služieb a nehnuteľností. V tomto sektore domácej ekonomiky dosiahol čistý index trhu práce 36 percent a v oblasti informačných technológií 22 percent. Za všetky sektory je index trhu práce po očistení o sezónne výkyvy na hodnote plus dvanásť percent. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom klesol o päť percentuálnych bodov, ale medziročne je v pluse o dva percentuálne body. V druhom kvartáli 2024 tak bude v slovenskej ekonomike výrazne viac firiem naberať ľudí ako prepúšťať.

Rušenie pracovných miest

Trh práce v najbližších mesiacoch zažije vlnu prepúšťania v oblasti komunikačných služieb. Dôvodom je spomínaný nástup umelej inteligencie. AI dokáže na bežné problémy zákazníkov odpovedať lepšie a rýchlejšie ako človek. Živá pracovná sila je potrebná až na riešenie závažnejších problémov. Ide o prvú predzvesť prichádzajúceho trendu. „Trh práce sa mení a bude sa dôsledkom intenzívneho nasadzovanie technológií meniť čoraz viac. Samotní pracujúci toto vnímajú len okrajovo a konkrétne až vtedy, keď je ich pracovné miesto priamo ohrozené,“ upozorňuje Mário Lelovský, prvý viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ). Lenže vtedy je už neskoro a ľudia sa ocitnú v zbytočnom strese. Nové zručnosti je potrebné získavať priebežne aj počas zamestnania.

Slovensko je jednou z najpriemyselnejších krajín na svete. Výrobné haly fabrík budú počas nasledujúcich rokov čoraz viac obsadzovať autonómne roboty. Mnohé pracovné miesta zaniknú a na nových sa uplatnia len šikovní ľudia. Už neplatí, že remeslo alebo povolanie, ktoré zamestnanci nadobudli po škole, im vystačí na celý život. Rovnako pre dlhodobo úspešné uplatnenie nebudú stačiť ani vedomosti získané v praxi. Pracovný život budú podľa firiem neustále sprevádzať školenia. Jedine takí zamestnanci sa na jednej strane nebudú musieť báť straty pracovného miesta a na druhej získajú lepší plat aj pracovné podmienky. „Zmeny sa totiž dotknú prakticky všetkých povolaní a je dobré sa zamyslieť nad tým, že ak je možné opísať náplň mojej práce jednoducho a na jednu stranu papiera, tak je možné, že čoskoro túto moju prácu môže vykonávať robot alebo automat,“ dodáva M. Lelovský.

Právo na prvé zamestnanie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa