Hydina, vajcia, bravčové mäso z domácej produkcie budúci rok nezlacnejú pre zníženú DPH, ktorá je súčasťou konsolidačného balíčka. Práve naopak, potravinári avizujú zdražovanie. Dôvodom sú ďalšie opatrenia v rámci ozdravenia financií ako je zvýšená 23-percentá DPH a daň z finančných transakcií.
„Prijaté konsolidačné opatrenia budú mať v podobe navýšených nákladov na spracovanie mäsa a výrobu mäsových výrobkov výrazný negatívny vplyv na celé slovenské odvetvie spracovania mäsa, čo sa na úrovni výrobcov prejaví v podobe ich navýšenej ceny. Vplyvom prijatých opatrení budú slovenskí spracovatelia mäsa voči zahraničným opäť menej konkurencieschopní,“ reagovala Eva Forrai, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa.
Zvýšenie cien hydinového mäsa a vajec avizuje Únia hydinárov Slovenska. ,,Zavedenie transakčnej dane spôsobí firmám nárast ročných nákladov v desiatkach až stovkách tisícov eur v závislosti od veľkosti firmy a jej tržieb. Tieto zvýšené náklady bude nevyhnutné v nasledujúcom roku premietnuť do našich odbytových cien výrobkov," povedal šéf únie Daniel Molnár.
Ďalšou komoditou, ktorej cena pôjde hore, bude maslo. Pre nedostatok mlieka v Európe už dnes prekonáva rekordy. Najlacnejšie stojí okolo troch eur, známe značky viac ako štyri eurá. Po prudkom cenovom náraste by síce malo prísť k stabilizácii, potravinári ale odhadujú, že následkom konsolidácie cena neklesne.
Konsolidácia bude mať vplyv aj na infláciu. V eurozóne bude ustupovať, na Slovensku pravdepodobne presiahne 5-percentnú úroveň. Inflácia u nás rastie opätovne už od júla, jej ťahúňom sa v auguste stali potraviny. Rast cien by sa mal podľa NBS až o dva roky dostať opäť pod hranicu troch percent.
Vitajte české a poľské potraviny
,,Je krátkozraké očakávať, že zmeny sa nedotknú všetkých tovarov a služieb vyrobených a poskytnutých na území Slovenska. Platí to aj v prípade potravín," uviedla hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.
Výrobcovia aj potravinári v budúcom roku očakávajú zvýšenie nákladov a tiež výraznú záťaž na cashflow. Budú stáť pred rozhodnutím, či zvýšené náklady absorbujú, alebo ich pretavia do vyšších cien. ,,Ak podnikatelia nebudú mať dostatok priestoru na absorbovanie týchto nákladov, a do tejto skupiny patrí aj sektor výroby potravín, budú nútení prenášať zvýšené vstupné náklady do cien výrobkov," doplnila J. Holéciová. Podľa nej nepomôže ani znížená DPH na potraviny, pretože nevykompenzuje vplyv ostatných zvýšených nákladov.
Naši potravinári nebudú môcť konkurovať firmám z krajín, kde sú nižšie sadzby DPH, ako napríklad Poľsko alebo Česko. Zvýšenie cien slovenských výrobkov vyvolá tlak na vyšší dovoz lacnejších potravín zo zahraničia. Saldo zahraničného obchodu Slovenska s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami je pritom už roky pasívne, vlani presiahlo úroveň dvoch miliárd eur, medziročne sa zvýšilo až o 26,1 percenta. Toto číslo bude naďalej stúpať.